Sivas'ta 2 bin yıllık ata tohumu buğday verdi! Hasat yapıldı

Sivas'ta 2 bin yıllık yazlık Habeş buğdayının hasadı yapıldı. Genetiği bozulmamış buğday ilk ürünlerini verdi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Sivas'ın Zara ilçesinde 2 bin yıllık ata tohumuyla ekilen tarlalarda başakların buğdayvermesiyle doğal yöntemlerle hasat gerçekleştirildi.
2 BİN YILLIK BUĞDAY HASADI
Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği (ZASİAD), üyeleri Sedat Coşkun, Mehmet Bağca, Ali Akkaş, Şenel Çobanoğlu ve Sivaslı Girişimci İş Adamları Derneği Başkanı Süleyman Dönmez'in sosyal sorumluluk projesi kapsamında uyguladıkları yaklaşık 2 bin yıllık yazlık Habeş buğdayının hasadı yapıldı.Avşar köyünde düzenlenen törene Zara Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, Belediye Başkanı Sait Ahmet Pala, köylüler ve iş adamları katıldı. Avşar ve Bolucan köyünde yaklaşık 40 dönüm araziye ekilen yerli tohumun hasadı doğal yöntemlerle yapıldı. Zara'ya gönül vermiş iş adamları ellerine aldıkları tırpan yerli tohumdan üretilen buğdayların hasadını gerçekleştirdi. Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında 'Yerli tohuma sahip çık' sloganı ile çiftçilerin yerli tohuma yönelmesi hedefleniyor.
"ATA TOHUMU YAYGINLAŞSIN"
ZASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Coşkun, genetiği ile hiçbir şekilde oynanmamış doğal bir tohum olduğunu ifade ederek, "Bizim amacımız bu tohumu tekrar Anadolu’da yaygınlaştırmak. Hibrit tohumlar ortaya çıktıktan sonra ne yazık ki çiftçilerimiz ata tohumlarımızdan vazgeçtiler. Bizde istiyoruz ki bu ata tohumlar tekrar yaygınlaşsın. Biz çok emek sarf ederek bu tohumlara ulaştık. Gördüğünüz gibi burada tohumlarımızı yetiştirdik ve şuan da hasat yapıyoruz. Tohumlarımız ilkel tohumlar belki atası 2 bin yılına dayanıyor. Bu bizim bulduğumuz tohum yaklaşık olarak 100 yıllık bir tohum." dedi.
ENSONHABERHABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri