Siyasal düşünce, Devletin anayasal düzeni içinde olmalıdır

Bir devletin zengin ve güçlü olması mı önemlidir, yoksa o devleti teşkil eden kişilerin zengin ve güçlü olması mı daha önemlidir.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Devlet fikrini ortaya atan ve de bir devletin nasıl olması gerektiğinin alt yapısını hazırlayan, anayasasının hazırlanması ihtiyacını duyan topluluk insan olmasına rağmen, devletine ihanet eden tek canlı da insan.

arihte her devletin bünyesinde ihanet fikirleriyle donanımlı insan toplulukları vardır bunları yok etmek mümkün olmayabilir ama güçlü devlet bünyesindeki zararlı asalaklarında yeşerip filizlenmesine izin vermez.

Devlet içinde yaşayan her bireyin veya toplumsal kuruluşların hakları ve özgürlükleri sınırsız değildir.

Bir o kadarda güçlü devletler hakları ve özgürlükleri kısıtlayan değil bilakis, bireylerin, toplumların ihtiyaçlarını karşılayacak, hak ve özgürlüklerinin önünü açabilecek, önlem ve tedbirlerini alarak günün ihtiyacına göre bünyesini güçlendirebilecek tedbirleri almasıdır.

Çelişkiler içerisindeki kanıtları yaşayan insan, dünya üzerinde devletin varlığına ve devletin kurallarına karşı gelende insanoğlunun kendisi olmuştur. Tarihte insanlar, devletinin güçlü olması için her türlü özveri ve fedakârlığı yapmasına rağmen, güçlü bir devlette insan altın çağını yaşamasının huzurlu mutluluğunu tatması gerekirken, günümüz dünyasında mutluğunu mutsuzluğa çevirecek ustalığını sergilemektedir.

Her türlü bedbahtlığı ve her türlü ihaneti devletine karşı kullanmaktan kendini alı koyamamaktadır.

Böyle bir zihniyet yapısına sahip iç düşmanların olması, her geçen zaman da devleti hem uğraştırıyor hem de Devlet işleyiş yapısının işlerliğini engellemelerle, vatandaş ile devlet arasında kırılmalara sebebiyet vermek gibi eylemlerin artmasının despotluğu içerisinde olması düşündürücüdür.

Zayıf ülkelerin devlet yapısının geleceğini endişelendirme hali durumundadır. Bugün dünya devletlerini tehdit eden düşünce yapıları ve devlete karşı eylemlerin her geçen gün artmasının ana düşüncesinin perde arkasında kapitalizmin İnsanı parasallaştırması, kendi çıkarlarını en üst seviyede tutup, insanı ve insanı köleleştirmek, insan beynini ise tutsaklaştırma hâkimiyeti taşımasıdır.

Bir devlet gücünü hiç şüphesiz halkından alır.

Güçlü bir devlet halkının gücünü her zaman üst seviyede tutmasını bilendir. Halkının gücünü de kendi arkasında hissedendir.

Devlet gücünü, vatanseverlerden alır.

Bu bağlamda devletin ,işleyişini yürüten her kurumun insan gücünü karşılamasının ana kriteri önce, devletini seven ve vatanseverliliğini kendi egolarından üst seviyede tutan işinin ehli,liyakatli,nitelikli ,,vizyon er sahibi devlet milliyetçiliğini ülkü edinmiş kişilerden seçmelidir.

Devlet siyasallaşmamalı, siyasi düşünceye göre de kurumlarında istihdama yer vermemelidir.
Siyasal düşünce farklılığı başka, devlet düşünce felsefesi başkadır.
Siyasallaşmış bir devlettin kurumlarında işlevsellik her zaman tıkanır ve de durma noktasına gelir.
Bu bağlamda devlet her zaman her alanda anayasal üstünlükle güçlü olmalıdır.
Neşat YALÇIN \Cafesiyaset
 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri