Stratejik öncelikli 5 konuda çalışma başlatıldı

Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu stratejik öncelikli 5 konuda çalışma başlattı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu stratejik öncelikli 5 konuda çalışma başlattı. Kurul bu kapsamda “Gıda Arz Güvenliği”, “Biyogüvenlik”, “Siber Güvenlik ve İletişim Altyapısı”, “Tıbbı Cihaz” ile “İlaç ve Aşı” konularına odaklanacak.

Tüm dünyayı etkileyen salgın ardından da tedbir alınması lüzumlu stratejik konularla alakalı Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çalışmalara başlandı. 

Buna benzer hallerde meydana gelebilecek değişik senaryolara karşı Türkiye imkân ve kabiliyetlerini daha da artırmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, Gıda Arz Güvenliği, Biyogüvenlik, Siber Güvenlik ve İletişim Altyapısı ile Tıbbı Cihaz, İlaç ve Aşı konularında ülkemizdeki eksiklerin tespit edilmesi ve lüzumlu teknolojilerin geliştirilmesi yolu ile stratejik konularda dışa bağımlılığın sıfıra indirilmesine yönelik politikaların belirlenmesi amacıyla bir çalışma başlattı. 

Bu nedenle ülkemizdeki en yetkin akademisyenler, özel sektör kuruluşları temsilcileri ve alakalı kamu kurumu yetkililerinden içersinde olduğu 80 kişilik 5 değişik Çalışma Grubu oluşturdu. Tıbbi Cihaz ile İlaç ve Aşı alanlarındaki çalışmalar Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu ile koordinasyon içersinde yürütülüyor.

Her bir hususta COVID-19 salgını ardından ülkemizin kendi kendisine yeten ve daha da güçlenen bir konuma gelmesine yönelik gereksinimlere yanıt verecek kısa, orta ve uzun vadeli politikalar oluşturulacak. Kurul bu 5 mevzuya özel önem vererek çalışmalarını yaz sonuna kadar tamamlayacak.

Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu Başkan vekili Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal çalışmayla alakalı şunları söyledi:

“Gıda Arz Güvenliği, Biyogüvenlik, Siber Güvenlik ve İletişim Altyapısı ile Tıbbı cihaz, İlaç ve Aşı alanlarında yerli ve milli çözümler üretebilmesi amacıyla kritik dikkate sahip konuları dikkate alacağız. Ülkemizin gereksinimlerine odaklanıyoruz. Dünyadaki ve ülkemizdeki durumu titizlikle inceleyerek ülkemiz yönünden tehditler ve fırsatları teker teker meydana koyuyoruz. Hem mevcut salgın halinun etkilerine hem de uzun vadede dünyada meydana çıkabilecek yeni kriz senaryolarının bertaraf edilebilmesine odaklanıyoruz ve bu kapsamda kısa, orta ve uzun vadeli politika önerileri geliştireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın hedef gösterdiği yönde çok kıymetli akademisyenler, iş dünyasının temsilcileri ve kamu yetkilileri ile çalışmalarımıza süratle başladık. Yaz sonunda Sayın Cumhurbaşkanımıza sunmayı planlıyoruz.”
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri