Süleyman Demirel zihniyeti Hollanda'da hortladı!

Hollanda'da bir siyasetçi, Müslümanlar için özel plaj talebinde bulundu. Bu talebe tepki gösteren İslam düşmanı aşırı sağcı PVV lideri Geert Wilders, "Harika! Ama Suudi Arabistan'da. Hepiniz oraya gidin. Sonsuza kadar." diyerek karşı çıktı. Wilders'ın bu tepkisi, akıllara 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in sözlerini getirdi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Hollanda'nın Lahey kentinde Birlik (Eenheid) Partisi belediye meclisi üyesi Arnoud van Doorn, Müslümanlar için "helal plaj" talebinde bulundu. Van Doorn, Lahey sahiline giden Müslümanların, "az giyimli çirkin insanlardan rahatsız olduğunu" savundu.

"Çıplakler için sahil varken Müslümanlar için neden olmasın?"

Daha önce aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nde (PVV) politika yaparken Müslüman olan van Doorn, "helalplaj" talebini, resmî başvuru ile Lahey Belediyesi'ne iletti. Kentte yaşayan Müslümanların kendilerini evinde hissetmediklerini savunan Hollandalı politikacı, "Müslümanlar, az giyimli çirkin insanlar nedeniyle rahatsız oluyor" dedi. Arnoud van Doorn, "estetik olmayan yarı çıplak kişilerden" sadece Müslümanlar değil, diğer bölge sakinlerinin de rahatsız olduğunu öne sürdü.

BCC Türkçe'nin haberine göre; Hollandalı siyasetçi, "Özellikle kadınlardan karşı cinsten insanların sahilde istenmeyen istek ve davranışları nedeniyle artan şikayetler geliyor" dedi.
Lahey sahillerinde bir "helal plaja" ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan belediye meclisi üyesi, "Bu nedenle, Lahey Belediyesi, Müslümanlar için böyle bir plaj yeri konusunda gerekeni yapmalı. Sahilde çıplaklar için plaj varken, neden Müslümanlar için olmasın?" görüşünü dile getirdi.

Irkçı Wilders yine kin kustu!

Van Doorn'un eski çalışma arkadaşı olan islam ve göçmen karşıtı PVV lideri Geert Wilders, "helal plaj" önerisine tepki gösterdi. Aşırı sağcı lider, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Harika! Ama Suudi Arabistan'da. Hepiniz oraya gidin. Sonsuza kadar. Burası Hollanda. Bizim ülkemiz" dedi.

Önerinin belediye meclisinde gündeme gelmesi sırasında da, yoğun tartışmaların yaşanması bekleniyor.

Hollanda medyası, Türkiye ve Endonezya'da kadın ve erkeklerin ayrı ayrı denize girdiği "helal plajlar" bulunduğunu belirtiyor.

Önerinin sahibi van Doorn, aşırı sağcı PVV listesinden 2010 yılında Lahey belediye meclisi üyesi seçildi.

Van Doorn, daha sonra Müslüman olduğunu açıkladı. 2013 yılında İslami görüşleri benimseyen Birlik Partisi'ni kuran Hollandalı politikacı, belediye meclisi üyeliğini bu partide sürdürüyor.

Süleyman Demirel zihniyeti

Wilders'ın "helal plaj" konusundaki görüşleri, akıllara 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in başörtüsü hakkındaki sözlerini getirdi. Demirel katıldığı bir TV programında, başörtüsü ile okumak isteyen Müslüman talebeler için, "Arabistan'a git" ifadesini kullanmıştı. 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri