Suriye Sınırında Askere Ateş Açıldı

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırında olan olay ve Kuzey Irak'a yapılan keşif uçuşlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Dün akşamüstü Suriye Hududundaki Hacıpaşa Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, Asi Nehri kenarında devriye faaliyeti icra eden Taktik Tekerlekli Zırhlı Devriye timine saat 16 Dün ve bugün Suriye tarafından Türkiye tarafında devriye gezen askeri birliğe ayrı ayrı iki kez ateş açıldı.
 
Genelkurmay Irak'ın kuzeyindeki Bölücü Terör Örgütü hedeflerini tespit etmek maksadıyla, 30 Mayıs'ta 62 noktaya yönelik planlı hava keşif faaliyeti icra edildiğini ve muhtemel hedeflerin hava fotoğrafları çekilerek değerlendirilmesine başlandığını bildirdi.
 
Genelkurmay Başkanlığı çeşitli konulara ilişkin bir dizi açıklama yaptı. Açıklamaların ilkinde, "2 Haziran 2013 tarihinde, Suriye Hududundaki Hacıpaşa Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, Asi Nehri kenarında devriye faaliyeti icra eden Taktik Tekerlekli Zırhlı Devriye timine saat 16.00 sıralarında Suriye tarafındaki 8-10 şahıs tarafından hedef gözetilmeksizin hafif silahlarla ateş açılmıştır. Devriye Timi tarafından ateşin geldiği bölgeye derhal ateş açılarak karşılık verilmiş olup, şahıslar Suriye içerisine doğru kaçarak gözden kaybolmuştur" denildi.
 
SABAHA KARŞI KAÇAKÇILAR ATEŞ AÇTI
 
Bu sabaha karşı saat 04.15'te, Suriye Hududundaki Türkyurdu Hudut Karakol Komutanlığı gözetleme kulesi nöbetçileri tarafından askeri yasak bölge sınırları içerisinde, Suriye istikametinden Türkiye istikametine ilerleyen 34 AD 8670 plakalı Hyundai Starex marka araç ile iki şahıs tespit edildi. Nöbetçiler tarafından şahıslara "Dur" ikazı yapılmış, ikaza uymayan şahıslar için havaya dört el uyarı ateşi açıldı. Bunun üzerine, Suriye tarafından da nöbetçilere karşı ateş edildi. İkazlara uymayarak ilerlemeye devam ederek aracın tekerleklerine altı el ateş açılırken, mermilerden biri araca isabet ederek şoförünün hafif yaralanmasına neden oldu. Yaralanan Suriye uyruklu şahıs, ambulans ile Nizip Devlet Hastanesine, müteakiben de Doktor Ersin Aslan Devlet Hastanesine sevk edildi ve hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi. Yakalanan diğer Suriye uyruklu şahıs Jandarma unsurlarına teslim edildi. Ele geçirilen İstanbul plakalı ve trafikten men edilmiş aracın içinde 1,5 ton toz şeker ele geçirildi.
 
BÖLÜCÜLER HAVADAN İZLENDİ
 
Genelkurmay ayrıca Irak kuzeyindeki Bölücü Terör Örgütü hedeflerini tespit etmek maksadıyla, 30 Mayıs 2013 tarihinde 62 noktaya yönelik planlı hava keşif faaliyeti icra edildiğini ve muhtemel hedeflerin hava fotoğrafları çekilerek değerlendirilmesine başlandığını bildirdi.
 
ŞARK GÖREVİ ÜZERİNE SUBAY VE ASTSUBAYLARIN İSTİFA ETTİĞİ İDDİALARI
 
Genelkurmay, şark hizmetine gitmek istemeyen birçok subay ve astsubayın istifa ettiği haberleri konusunda da, "Kara Kuvvetleri Komutanlığının atamalarının açıklandığı 20 Mayıs 2013 tarihinden bugüne kadar geçen 14 günlük süre içerisinde; 11'i subay ve 14'ü astsubay olmak üzere toplam 25 personel istifa/emeklilik için başvuruda bulunmuş, bunlardan sadece üç personel, sıralı hizmet garnizonu olarak adlandırılan (eski ismi şark hizmeti) 4 ve 5'inci dereceli garnizonlara atama görmüştür" açıklamasını yaptı. Genelkurmay şöyle dedi:
 
"Türk Silahlı Kuvvetlerinde personel atama işlemleri, 926 sayılı Personel Kanunu ile Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliği esaslarına göre yürütülmektedir. Bu kapsamda, doğu ve batı garnizonları olarak adlandırılan atama yerleri, 2006 yılında yapılan değişiklikle, sosyal ve ekonomik imkanlar da göz önünde bulundurularak 1'den 5'e kadar Garnizon Derecelendirme Sistemine göre yeniden gruplandırılmıştır. Atamalar, personelin rütbesiyle uyumlu olarak bahse konu 5 garnizonda da görev yapacak şekilde yapılmaktadır. Atamaların sağlıklı planlanabilmesi ve hizmet ihtiyaçlarının karşılanabilmesi maksadıyla; subay ve astsubayların istifa ve emeklilik işlemleri bir sistem dahilinde yürütülmektedir. 926 sayılı Personel Kanunu gereği; Yükümlülüklerini bitirerek istifa etme hakkını kazananlar, istifalarını Ocak ve Şubat ayları içinde; Emeklilik hakkını kazanlar ise emekliliklerini Ocak, Şubat, Temmuz veya Ağustos ayları içinde isteyebilmektedir. Bu aylar dışındaki istifa/emeklilik talepleri, ancak Kuvvet Komutanı, Jandarma Genel Komutanı veya Sahil Güvenlik Komutanın "hizmet gerekleri" itibarıyla uygun görmesi halinde kabul edilebilmektedir."HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri