"Taksitli harcamalara kontrol ve sınırlama"

Cafesiyaset Yazarı ve TÜDER Genel Başkanı Levent Küçük taksitli harcamalara getirilen sınırlama sonrası tüketicilere önemli uyarılarda bulundu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
# asdfafds
Cafesiyaset Yazarı ve TÜDER Genel Başkanı Levent Küçük taksitli harcamalara getirilen sınırlama sonrası tüketicilere önemli uyarılarda bulundu.
Küçük'ün "Taksitli harcamalara kontrol ve sınırlama" başlıklı o yazısı:
KREDİ KARTINA EN FAZLA TAKSİT SÜRESİ 12 AY OLDU…
 
15 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte” yapılan ve 15 Ağustos 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giren değişiklikler ile kredi kartı ile yapılan alışverişlerdeki taksitlendirme süreleri yeniden belirlenmiştir.
 
Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemeyecektir.
 
 Bu süre; elektronik eşya alımlarında üç ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda altı ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanacaktır.
 
KUYUMCULUK, TELEKOMÜNİKASYON, AKARYAKIT VB HARCAMALARA TAKSİT YOK…
 Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyum, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.
 
KURUMSAL KREDİ KARTLARI İLE YAPILAN HARCAMALAR…
 
Kurumsal kredi kartları ile mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez.
 
SENETLİ, SENETSİZ PERAKENDE SATIŞLARA DA 12 AY TAKSİT SINIRLAMASI…
Yine 15 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte” yapılan ve 01 Eylül 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek değişiklikler ile perakende işletmelerce tüketicilere yapılacak her türlü mal ve hizmet satışlarında taksitlendirme süreleri yeniden belirlenmiştir.
 
Yönetmelik hükümleri gereğince; perakende işletmelerce, mal ve hizmet satışı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kıymetli evrak (senet gibi) düzenlenerek veya düzenlenmeksizin gerçekleştirilecek taksitli mal ve hizmet satışlarında taksitlendirme süresi, on iki ayı geçemeyecektir.
 
On iki aylık süre sınırı, televizyon ile ses ve görüntü sistemleri satışlarında üç ayı, bilgisayar, tablet bilgisayar ve cep telefonu satışlarında, altı ay olarak uygulanacaktır. Perakende işletmelerce yapılan kuyum satışlarında da taksitlendirme yapılamayacaktır.
 
DEĞİŞİKLİKLER NE GETİRİYOR?
Yapılan söz konusu değişiklikler ile taksitli (kredi kartı ve senetli, senetsiz) satış ve alışverişlere sınırlama ve kontrol getirilmektedir. Tabir yerinde ise, tüketicilere “Ayağını yorganına göre uzat” mesajı verilmekte, bazı mal ve hizmet grupları için harcamalar sınırlandırılmaktadır.
 Tasarruf bilincinin oluşması ve bilinçli harcamaların yapılması açısından, değişiklikleri olumlu değerlendirebiliriz. Ancak, kayıtdışı ekonominin varlığı dikkate alındığında, bankacılık sistemi üzerinden yapılacak harcamalar, genel ekonomi açısından önem taşımaktadır. Bu açıdan, tüketim harcamalarının bankacılık sistemi üzerinden gerçekleştirilmesi yaygınlaştırılmalıdır.
 
TÜKETİCİLER NEYE DİKKAT ETMELİDİR?
Senetli ya da senetsiz yapılacak taksitli alışverişler ile bazı mal ve hizmet satışlarının taksit kapsamı dışında tutulması, satış sonrası fatura ve benzeri belgelerin düzenlenmemesi riskini ortaya çıkaracaktır. Tüketicilerin alışveriş sonrası (ayıplı ve mal ve hizmet ile karşılaşmaları halinde) sonradan kullanacakları yasal hakları açısından, her alışveriş sonrası mutlaka fatura ve benzeri belgelerini almaları önem taşımaktadır. Saygı ve sevgilerimle...
 
Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET
Genel Başkan
TÜDERHABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri