Talepler patladı! Başvuru yağıyor

65 yaş ve üzeri vatandaşlara en az bir ay dönmemek kaydıyla tek yönlü gidiş izni verilmesinin sonrasında dün PTT önlerinde ve otogarlarda yoğunluk oluştu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

65 yaş ve üzeri vatandaşlara en az bir ay dönmemek kaydıyla tek yönlü gidiş izni verilmesinin sonrasında dün PTT önlerinde ve otogarlarda yoğunluk oluştu. İzni alanlar hemen yollara düştüler. İçişleri Bakanlığı seyahat izin belgesi müracaatı onaylanan 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlar ile refakatçilerinin sayısının ise 258 bin 651 olduğunu açıkladı. Başvurular artmayı sürdürüyor.

Gelen son dakika haberine göre, Bilim Kurulu’nun önerisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları tarafında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara en az bir ay süresince dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verilmesinin sonrasında dün PTT önlerinde ve otogarlarda yoğunluk oluştu. İçişleri Bakanlığı seyahat izin belgesi müracaatı onaylanan 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlar ile refakatçilerinin sayısını ise 258 bin 651 olduğunu duyurdu.

Uzun süredir sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlara dün saat 09.00’dan itibaren en az bir ay süresince dönmemek koşuluyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verilmeye başlandı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan bildiride dün 13.30 itibarıyla seyahat izin belgesi müracaatı onaylanan 65 ve üstü yaştaki vatandaşlarla refakatçi sayısının , 258 bin 651 olduğu açıklandı.

OTOGARLAR HAREKETLENDİ

Başvuru belgelerini alan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, seyahat izninin ilk gününde AŞTİ’ye öğlen saatlerinde gelmeye başladı. AŞTİ’de 65 yaş ve üzeri yolcuların izin belgeleri olmadan seyahat edemeyeceklerine dair sık sık anonslar yapıldı. Firmalar da yoğunluğa yanıt verebilmek amacıyla çalışmalar yaptı.

"BELGESİZ SATIŞ YOK"

Bir seyahat firması yetkilisi Aydın Zengin, 65 yaş üzeri çoğu vatandaşın bayramda uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından sonraki günler için bilet aldıklarını söylerken "Mutlu olduk karardan dolayı. Bizim istediğimiz, seyahat izin belgesi olması. Belgelerini gördükten sonra biletlerini verebiliyoruz" şeklinde konuştu.

İstanbul Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı da 65 yaş üstü izni ve çay hasadı için memleketlerine gitmek amacıyla seyahat izni alan vatandaşlarla hareketlendi.

PTT ÖNLERİNDE KUYRUK

Öte yandan e-Devlet parolası olmayan ve sokağa çıkma yasağı dolayısıyla PTT’ye şifre alabilmek için gidemeyen 65 yaş üstü vatandaşlar ile onların yakınları da PTT önlerinde kuyruklar oluşturdu.

Ankara’da Çankaya Kaymakamlığı’na büyükleri için gelen vatandaşlar da yoğunluk oluşturdu. Çankaya Kaymakamlığı binasına "Seyahat izin müracaatları e-Devlet üzerinden ya da 199 nolu telefon servisi aranarak yapılacak olup bizzat müracaat alınmayacaktır" yazılı afiş asıldı.

İZİNLER NASIL ALINIYOR?

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgeye göre; 22 Mart tarihli genelge ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar (üç sene içerisinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği sebebiyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi alabilmek ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalabilmek koşulu ile istedikleri yere gidebilecek. Bu kapsamda 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir şahıs refakat edebiliyor. (Refakatçiler 72 saat içerisinde geri dönebilecek.)

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?

65 yaş ve üzeri vatandaşlar "Seyahat İzin Belgesi" taleplerini dün 09.00’dan itibaren elektronik ortamda e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapabiliyor. Başvuru esnasında başvuranın ve beraberindekilerin; Kovid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanıyor.

KAYMAKAMLIĞA GİTMEYİN

Vatandaşların bahse konu belgeyi alabilmek üzere herhangi bir sağlık kuruşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine lüzum bulunmuyor. Seyahat İzin Belgesi müracaatları otomatik değerlendirilip ve sonuçlandırılıyor.

SMS İLE BİLGİ

İzin müracaatı kabul edilenlere de SMS yolu ile bilgilendirme yapılıyor. Hem de E-Devlet üzerinden müracaat onay belgesi çıktısı da alınabiliyor.

İzin belgesi kabul edilen vatandaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı bulunduğu aile doktoruna bildiriliyor. Bu sayede kayıtlı oldukları aile hekimlerince gerekli takiplerinin yapılabilmesine imkân sağlanıyor.

65 yaş ve üzeri olan vatandaşların gidecekler yerlerde de 22 Mart tarihinde yayınlanan genelge çerçevesinde sokağa çıkma kısıtlamaları sürecek.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri