Taziye kabusu

Anadolu’da çoğu şehirde virüs, cenaze ve taziye merasimlerinde yayıldı. Bazıları hâlâ karantinada tespit edilen Tokat, Şanlıurfa, Sakarya, Van, Mardin, Trabzon, Kayseri, Erzurum ve Nevşehir taziye kâbusunu yaşayan iller oldu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Taziye geleneği koronavirüs salgınında kâbusumuz oldu. Anadolu’da çoğu şehirde virüs, cenaze ve taziye merasimlerinde yayıldı. Bazıları hâlâ karantinada tespit edilen Tokat, Şanlıurfa, Sakarya, Van, Mardin, Trabzon, Kayseri, Erzurum ve Nevşehir taziye kâbusunu yaşayan iller oldu.

Kadim geleneklerimiz arasında yer alan taziye, koronavirüs salgınında kabusumuz oldu. Hasta olduğundan habersiz taşıyıcılar, sosyal mesafe kuralını da hiçe sayınca meydana vahim bir tablo çıktı. Özellikle Anadolu’da bir çok şehirde virüs, cenaze ve taziye merasimlerinde yayıldı. Bazıları hala karantinada olan Tokat, Şanlıurfa, Sakarya, Van, Mardin, Trabzon, Kayseri, Erzurum ve Nevşehir, taziye kabusunu yaşayan iller oldu.

İŞTE BÖYLE YAYILIYOR

Tokat’ın Erbaa ilçesinde aşağı yukarı 9 bin kişinin yaşadığı Ziya Gökalp ve Kuruçay mahalleleri koronavirüs tedbirleri çerçevesinde karantinaya alındı. Sosyal mesafe kuralına uyulmadığında virüsün nasıl süratli bir şekilde yayıldığı bir kez daha gözler önüne serildi. Ziya Gökalp Muhtarı Hasan Yeşersin, “Erbaa ilçesinin Alan köyüne aşağı yukarı bir ay evvel İstanbul’dan cenaze geldi. Cenaze töreninde sosyal mesafe ve maske kullanımına da özen gösterilmiyor. Cenaze defin işleminin tamamlanmasının ardındanda İstanbul’dan gelen cenaze sahipleri köyde kalıyor başka cenaze sahipleri ise ikamet ettikleri Ziya Gökalp ve Kuruçay mahallelerine dönüyor” diye konuştu.

 

KISA SÜREDE 2 MAHALLEYE SIÇRADI

Aradan geride bıraktığımız kısa bir zaman içerisinde cenazeye katılan kimi şahısların koronavirüs testinin pozitif çıktığını belirten Yeşersin, “İlk olarak köy 28 günlüğüne karantinaya alınıyor. Koronavirüs testi pozitif çıkan şahısların Ziya Gökalp ve Kuruçay mahallelerinde ikamet eden diğer cenaze sahipleriyle devamlı temas halinde olduğu belirleniyor. İki mahallede tespit edilen 80 ile 100 bireyin taşıyıcı olma ihtimaline karşı 9 bin şahsın yaşadığı iki mahalle karantina altına alınıyor” diye konuştu.

40 BİN KİŞİ KARANTİNADA

Taziye ziyaretlerinin bir başka adresi ise Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi oldu. Siverek’e bağlı Ayvanat, Şirinkuyu ve Yenişehir  mahallerinde 12 şahsın Kovid-19 testi pozitif çıktı. Testi pozitif çıkan şahısların yaşadığı 6 apartman ve 6 müstakil ev belirlendi. Salgının yayılma riskine karşı 40 bin nüfuslu 3 mahalle karantina altına alındı. Virüsün yayılmasının arka planında cenaze töreni ve taziye ziyareti olduğu belirlendi.

103’E YÜKSELDİ

Van’ın İpekyolu ilçesinin Ortanca mahallesinde 6 şahsın koronavirüs testinin pozitif çıkması üstüne 5 Mayıs’ta karantinaya alındı. Sağlık ekipleri mahallede sıhhat taraması ve test çalışmalarına başlarken, koronavirüs tedbirleri çerçevesinde yasak olmasına karşın mahallede taziye çadırı kuruldu. Taziye bağlantılı vaka sayısı da bu amaçla her geçen gün arttı. Sosyal mesafe kuralının yok sayıldığı taziye ziyareti ardından vaka sayısı 103’e yükseldi. Mahalle muhtarı görevden alınırken, sağlık ekiplerinin karantinaya alınan mahallelerdeki sağlık taramaları ise devam ediyor.

Kapı kapı virüs taşıdı

Sakarya’nın Akyazı ilçesi Vakıf Mahallesi’nde 60 yaşındaki bir kadın koronavirüs olduğundan habersiz iki hafta taziye, iftar ve mukabelelere giderek kapı kapı dolaştı. Ziyaretler ardından koronavirüs şüphesiyle gittiği hastanede test sonucunun pozitif çıkmasının ardındanda Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçti. Kadın karantina altına alınırken, filyasyon ekipleri onun temas ettiği şahısları tespit etmeye başladı. Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü kadının dolaştığı 14 evi mercek altına alındı. Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, “Vakıf Mahallesi’nde yaşayan 60 yaşındaki bir kadın vatandaşımız koronavirüs olduğundan habersiz bir şekilde 14 ev ziyareti yapıyor. Burada akraba, arkadaş ve komşularıyla temas kuruyor. Geçtiğimiz zamanlarda rahatsızlanarak hastaneye başvurması üzerine koronavirüs tanısı konuyor. Bunun üzerine Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler yoğun bir mesai harcayarak şahsın temas kurduğu 59 şahsı tespit ediyor” diyerek bu evlerin karantinaya alındığını söyledi.

Fransa’dan getirdi

Ailesiyle beraber Fransa’da ikamet eden 62 yaşında gurbetçi E.Y. bir yakınının cenaze töreni amacıyla 9 Mart’ta aktarmalı uçakla İstanbul’a indi, oradan da Trabzon’a geçti. Virüsün merkezi Avrupa’dan geldiği halde kendini karantinaya almayan E.Y. maske ve eldiven gibi basit güvenlik  önlemlerini bile göz ardı ederek Of’taki taziye evine gitti. E.Y. burada evvel cenaze törenine, ardındanda da mevlit ve taziyeye katılarak çok sayıda insanla fiziki temasta bulundu. E.Y. 20 Mart günü yapılan bütün müdahalelere karşın hayatını kaybetti. E.Y. yüzünden karantinaya alınanların sayısının 70’i aştığı belirtiyor. İzmir’de yaşayan kanser hastası M. K. vefat edince cenazesi memleketi Mardin’in Eymirli köyünde defnedildi. Çadır yasak olduğu için aile taziyeleri evde kabul etti. Sosyal mesafe ve izolasyona uyulmadığı amacıyla cenazeye katılan 15 şahsa virüs bulaştı.

Erzurum’da da durum aynı

Erzurum’un Tekman ilçesinde de koronavirüs tedbirleri hiçe sayıldı. Düzenlenen cenaze törenine İstanbul, Diyarbakır ve Muş’tan çok sayıda şahıs katıldı. Cenaze ve taziye ardından 43 şahısda Kovid-19‘a rastlandı. Erzurum Valisi Okay Memiş, “Salgını il merkezinde tamamen kontrol altına aldığımızı söyleyebiliriz. Ancak bu süreçte rastlanan 43 yeni vaka rehavete kapıldığımız için ortaya çıkmadı. Cenaze için kent dışından gelenler aracılığı ile ortaya çıktı” dedi. Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde 900 nüfuslu Taşkınpaşa köyünde oturan D.İ. ile eşi İ.İ, Diyarbakır’daki oğullarını ziyarete gitti. Köye dönen çifte uygulanan Kovid-19 testi pozitif çıktı. Bunun üstüne köy 21 Nisan’da karantinaya alındı. Bu sırada köyde oturan bir bireyin cenazesine katılan çok sayıda şahıs sosyal mesafe kuralına uymadı. Sağlık ekiplerinin yaptığı denetimlerde köyde yaşam sürdüren 60 şahsın koronavirüse yakalandığı tespit edildi.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri