Teknoloji Üretimini Destekleyen Bir Eğitim Sistemi Şart

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Fatih Projesi Eğitim Teknolojilerinde; gençlerimizin dijitalleşen dünyada söz sahibi olması için teknoloj tüketimini değil, üretmeyi destekleyen bir eğitim sistemi ile donatılması gerektiğini ifade ettim.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK)’in düzenlediği Fatih Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2017, Ankara’da yapıldı. MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal Tırnakçı’nın açılış konuşmaları ile başlayan etkinlikte eğitim, teknoloji ve öğrenme ilişkilerini konuştuk.

Çeşitli sunumlar, atölyeler ve paneller ile 2 gün boyunca devam eden Fatih ETZ17’de, moderatörlüğünü yaptığım Medya ve Eğitim Panelinde, medya gözü ile eğitim ve teknoloji entegrasyonunu konuştuk.

Etkinliğin en dikkat çeken paneline katkı ve katılımlarından dolayı; Marka Danışmanı - Yazar Prof. Dr. Uğur Batı; Sosyal Medya Uzmanı Buğra Ayan, Teknoloji Yazarı Ozan Onat ve TV Yapımcısı Sunucu Görkem İldaş’a bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Eğitim ve teknoloji tarih boyunca birbirini tamamlayan unsurlar olmuştur. 1940’lı yıllarda teybi icat eden fakat bunu satacak kimse bulamayan Akio Morita; Japon öğrencilerin İngilizce öğreniminde teyp kullanmayı akıl ederek, bir dünya devi olan Sonny şirketinin kurucu ortağı olmuştur. Bu bizlere eğitimin teknolojiye ne kadar aç; teknolojinin de eğitime ne kadar muhtaç olduğunu gösteriyor.

Bugün dünyada endüstri 4.0 adı verilen bir dijital devrim yaşanıyor. Gençlerimizin bu dijitalleşen dünyada söz sahibi olması için teknolojinin esiri olup şuursuzca tüketmek değil, teknolojiyi üretmeyi destekleyen bir eğitim sistemi ile donatılması gerekiyor.

Bu sistem ile teknolojiyi yanlış kullanma, bağımlılık ve dikkat ile ilgili problemleri de doğru bir eğitimle önlenebilir. Ayrıca robotik ve kodlama becerisi kazanmış çocuklar, günlük yaşamdaki sorunları incelemek ve çözüm bulmak konusunda kendilerine daha fazla güven duyuyorlar. İşte burada eğitim ve teknoloji entegrasyonunu sağlayan bu eğitim teknolojileri zirvelerinin faydaları daha net anlaşılıyor.

Panelistlerimiz arasında yer alan Sosyal Medya Uzmanı Buğra Ayan; “Dijital eğitim kaynaklarının bilginin farklı sosyo-ekonomik sınıflara ulaşmasını ve eğitimin demokratikleşmesine katkıda bulunduğunu ve ücretsiz dijital eğitim kaynaklarını çoğalmasını sağlanması gerektiğini” ifade ederken, Prof. Dr. Uğur Batı, “öğretmenin birinci görevinin bilgi aktarmak değil, öğrenmeye yardımcı olmak, öğrenmeyi öğretmek olduğuna dikkat çekti. Batı; “Aslında yetenek ve beceri kavramları bizim oluşturduğumuz arkasına sığındığımız olgulardır. Beynimizde kodlar vardır. O kodları çözersek her şeyi öğrenebiliriz." Dedi.

Hayatın her alanındaki teknolojik dönüşüme değinen Teknoloji Yazarı Ozan Onat “artık dünyanın en değerli kaynağı petrol değil, veridir” dedi. Onat’ın teknoloji-eğitim entegrasyonuna dair sunumu ilgi ile izlenirken; son olarak söz alan Yapımcı – Sunucu Görkem İldaş; öğretmen tutumunun teknoloji kullanımından çok daha önemli ve değerli olduğunu söyledi ve dijital okur yazarlığın önemini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim Teknolojileri konusundaki yaklaşımı, Yeğitek’in çalışmaları, özellikle EBA ve Fatih projesi, takdire şayan. Ama ben halen bunları yeteri kadar anlatamadıklarını düşünüyorum. Fatih Projesi denildiğinde “Öğrencilere Tablet Verme Projesinin” akla geliyor olması ve bunun konuşulması, bu durumun ispatı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve YEĞİTEK’e azim ve başarı ile gerçekleştirmiş olduğu etkinlikten ötürü bir kez daha teşekkür ederken; Eğitim - Teknoloji dünyasının tüm paydaşlarını Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesindeyken başlatmış olduğumuz ve bir sivil sosyal sorumluluk platformu mantığı ile sürdürmüş olduğumuz #ETZ18 ’e davet etmek istiyorum. Detaylı bilgi için; http://www.egitimteknolojilerizirvesi.com   

Ümit Sanlav / Cafesiyaset
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri