"Tüm gayretlerine rağmen engel olamadılar"

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tersane İstanbul" temel atma töreninde konuştu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tersane İstanbul" temel atma töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

'Tersane İstanbul' projesi İstanbul'u çok farklı bir konuma taşıyacak. Proje İstanbulumuzun marka değerini  artırmakla kalmayacak, inşallah Türkiye'nin turizm gelirine de olumlu katkı  yapacaktır Bu projeyi yap-işlet-devret modeliyle hayata geçireceğiz.

Türkiye'nin en önemli 3 müzesi de burada inşa edilecek. Kadın müzesi de aynı şekilde inşa edilecek. Zira ülkemiz bu yönde çok zayıf. İlk defa bir kadın müzesini burada inşa edeceğiz. Bir diğeri de Türk-İslam müzesi de inşa edilecek. Kültür hayatına böylece katkıda bulunmuş olacağız. Bunun yanında da elbette tiyatro, sinema, sergi alanları ve otoparklar olacak.

İlk etap Kasım'da açılacak

100 bin metrekarelik açık yaşam alanı ile 80 bin metrekare perakende alanı da bu projenin bir parçasıdır. Yine proje içinde ofis binaları, dükkanlar, lokantalar ile bin kişilik bir de cami bulunuyor. Müştemilatıyla, muhtevasıyla, mimarisiyle, konumuyla şehrimize layık bu projenin yatırım süresi tamamıyla 3 yıl ama kasım ayında inşallah ilk etabı diyebileceğimiz bölümünü açmış olacağız.

60 bin kişiye istihdam

Tabi işletme süresi 45+4 yıl, 49 yıl inşasıyla beraber. İhale bedeli 1 milyar 429 milyon lira olan Tersane İstanbul Projesinden devlet sadece kira bedeli olarak toplam 1 milyar 346 milyon dolar artı KDV geliri elde edecektir. Bunun yanında projenin Haliç ve İstanbul için oluşturacağı katma değer ile ülkemizin kazancı daha da artacaktır. Proje yapım aşamasında 4 bin kişilik hizmete girmesiyle, doğrudan 15 bin, dolaylı 45 bin olmak üzere 60 bin insanımıza yeni istihdam sağlayacaktır.

Tüm gayretlerine rağmen engel olamadılar

Bu projenin ihalesini aslında 6 sene önce yaptık ama CHP İstanbul’a ve diğer illerimize kazandırdığımız eserlerde olduğu gibi soluğu mahkemede aldı. Ecdadımızın kadırgaları indirdiği bu mahallede tersanemizi inşa ediyoruz. Tüm gayretlerine rağmen engel olamadılar.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri