Türbenin üzerine 5 katlı apartman yaptılar

Bursa'da, Osmanlı dönemi alimlerinden olan Takkeci Sinan Hoca Türbesi'nin üstüne 5 katlı apartman yapıldı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Bursa'da, Osmanlı dönemi alimlerinden olan Takkeci Sinan Hoca Türbesi'nin üstüne 5 katlı apartman yapıldı. Çevreden geçen vatandaşlar, türbenin üstünde bina görünce şaşkınlığını gizleyemedi.

Osmanlı döneminde, kendine ait 30 gayrimenkulü vakfedip Tophane'de mektep yaptırarak, burada senelerce talebe yetiştiren Takkeci Sinan Hoca, 1800'lü senelerde vefat etti. Takkeci Sinan Hoca, kendi adıyla kurduğu medreseye gömüldü. Uzun seneler sonra, Vakıflar Kanunu'nun çıkmasının ardından, Takkeci Sinan Hoca'ya ait olan medrese kamulaştırılarak satıldı. Yol genişletme çalışmaları esnasında Takkeci Sinan Hoca Medresesi yıkılırken, türbesinin üstüne ise 5 katlı apartman yapıldı.

Vakıflar Kanunu’yla beraber Medresenin yıkıldığını, türbenin üstüne de apartman yapıldığını söyleyen Bursalı tarihçi Emrah Ateş, "Takkeci Sinan Efendi, Bursa'nın çok sayıda yetiştirmiş olduğu alimlerden birisidir. İlim erbabı, Allah dostudur. Orası, kişisel kazancıyla elde ettiği gelirden yaptırmış olduğu bir medresedir. Tamamen helal parasıyla yapılmış bir medresedir. Vefatından sonra kendi medresesine defnediliyor. Yaklaşık 30 parça menkulünü vakfetmiştir. İnsan yetiştirmek üzere bir medrese inşa etmiştir. Burada da kendisi hocalık yaparak kimseden bir beklenti içine girmeden, kimseden maaş beklemeden Allah rızası için talebe yetiştirmiştir. Takke yapıp sattığı için de Takkeci Sinan Hoca olarak ismi kalmıştır. Yattığı yerde Sinan Efendi Medresesi adı altında bir medrese inşa edip talebe yetiştirir. Vakıf malıdır. Vakıflar Kanunu’yla beraber orası da satılır. Yol genişletme çalışması çerçevesinde medrese yıkılır, medresenin belli bir alanı kamulaştırılarak satılır. Şahsa devredilir. Maalesef yapılan medresenin altında kalır. Şu an kabrinin üstüne bir bina inşa edilmiştir. Son durumu budur. Olmaması gereken bir tablodur" dedi.

Türbeyi görünce şaşkına dönen mahalle sakini Ozan Orak, “Yıllardır bu yoldan geçerim. İlk kez burada bir türbe olduğunu öğrendim. Gerçekten çok şaşkınım. Türbeyi, dükkan tipinde görmek beni şaşırttı” şeklinde konuştu.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri