Türkçe giderse, Türkiye gider, Türkiye giderse, İslamiyet gider.

Ekonomik savaşların, kültürel savaşların sonucu, askeri savaşlarda yaşanan yenilginin sonucundan daha vahim ve daha yok edicidir.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Türk Dili ve Türkçe nereye gidiyor. Savaşların çeşitliliği zaman ve çağa göre değişim halinde her alanda stratejik taktiklerle milletlerin ensesinde Demokles’in kılıcı gibi toplumların milli, manevi değerleriyle sinsice mücadele ederek yok etmeye çalıştıklarının en acı ve kötü sonucunun göstergesinin etkili silahı dilde yozlaşmayı sağlamaktır.

Ekonomik savaşların, kültürel savaşların sonucu, askeri savaşlarda yaşanan yenilginin sonucundan daha vahim ve daha yok edicidir.

Emperyalizm sadece ekonomide baş göstermiyor. Toplumların her alanında kendine zemin bulan kılıktan kılığa giren bukalemun gibi ağına düşürdüğü toplumları, keyifli keyifli, özendire bezendire yutar, farkına varıldığında iş işten geçmiş olur.

Kültürel emperyalizmin yıkıcılığı askeri ve ekonomik yıkımdan daha tehlikeli ve yok edici kokusuz, barut sus, sessiz bir silah çeşididir.

Bu sinsi silah sahipleri ne yazık ki Türk dilini, Anayurtla birlikte yıllardır hedef tahtasına koymuşlar, Türkçeyi parçalamak için her alanda mücadelesini verdiklerinin karşılığındaki meyvelerini filizlendirmeye çalışmaktalar, bu alanda da bir nebze başarılı sonuçlar almaya başlamanın umudunu yaşıyor gibiler.

 Eğer Devletimiz önlem almasa, Dünyada en çok konuşulan beşinci dil olan Türkçenin yabancı isim hayranlığının kurbanı olmasının acısını yüreğimizde hissederek yabancı isim koyma yarışında olan yabancı tabela sevicilerini hüzünle seyredeceğiz. Sağımızda, solumuzda her nereye baksak, Alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, lokantalarda, apartmanlarda, sitelerde, eğitimde, giyimde, yemede, içmede toplumun her alanında yabancı isim istilası aldı başını gidiyor. Ne yazık ki Türk Dil Kurumu kılını kıpırdatmıyor. Üniversitelerin Türkçe bölümü fakültelerinden de ses seda çıkmıyor.

Cadde de sokakta, gittiğimiz alışveriş merkezlerinde, lokantalarda, mağazalarda, gözümüzün görebildiği herhangi bir yerde, gözümüze takılan tabelalardan hangi ülkede olduğumuzun şaşkınlığını yaşatırcasına yaygınlaşan tabela kirliliğini Türk Dil Kurumu göremiyor mu.? Kamuoyu yaratıp bu yabancı dille yazılan tabelalara yönelik kanun tasarısının mimarı olmak için sivil toplum kurumlarıyla birlikte çalışıp bu kirliliğe dur deme cesaretini gösterip meclise kanun teklifi önerisinde bulunamayacak kadar aciz ve duyarsız mı.?

Konfüçyüs derki;

"Bir ülkenin yönetimini ele alsaydım, yapacağım ilk iş, hiç kuşkusuz dilini gözden geçirmek olurdu. Çünkü dil kusurlu ise kelimeler düşünceyi iyi ifade edemez. Düşünce iyi ifade edilmezse, görevler ve hizmetler gereği gibi yapılamaz. Haliyle âdet, kural ve kültür bozulur. Âdet, kural ve kültür bozulursa adalet yanlış yollara sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk ne yapacağını, işin nereye varacağını bilmez. İşte bunun içindir ki hiçbir şey dil kadar önemli değildir!"

Türk Dil Kurumu, Konfüçyüs’ü okumadıysa, Ziya Gökalp’ı da mı okumadı.

 "Başka dile uymaz annenin sesi

 Her sözün ararsan vardır Türkçesi. “

Dil Kurumunun daha aktif olmasını bekliyoruz. Kamuoyunda hissedilir varlığının olmasını arzuluyoruz. Halka mal olmuş kelimelerin yerine kelime üretmeye çalışırken, yurt geneline yayılan yabancı tabela isimlerini göremeyecek kadar gözlerini kapatarak duyarsız kalmasını istemiyoruz.

Unutmayın, Türkçe giderse, Türkiye gider, Türkiye giderse, İslamiyet gider. Yapı bakımından, kelime kök ve eklem bakımından eşsiz bir zenginlik ve Dünya dili olma özelliğini taşıyan nadide dil olan Türkçenin Orhun Abideleri ’ne yazıldığı yüzyılda, İngilizce diye bir dil yoktu.

Neşat YALÇIN/ Cafesiyaset

nesatyalcin@gmail.com

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Daştan evcen

Çok güzel bir yazı olmuş kutlarım neşaj hocamFoto Galeri
Video Galeri