Türkiye'den F-35 çıkışı: Durursa program çöker

F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının engellenmesi için ABD'li senatörlerin Kongre'ye sunduğu tasarının geçmeyeceğini öngören Prof. Dr. Haluk Görgün, "Mümkün değil, F-35 programını çökertir" dedi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

F-35'lerin Türkiye'ye teslimatını engellemek için ABD Kongresi'ne yasa tasarısı sunmuştu. Konuyla ilgili açıklama yapan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, ABD'nin F-35 savaş uçağının Türkiye'ye teslimatını engellemesi halinde projenin çökeceğini söyledi. Görgün, "Bunu, münferit bir açıklama olarak değerlendiriyorum. Türkiye, bu projede önemli bir partner" dedi.

ŞİRKETİN NET KÂRI 1 MİLYON 388 BİN TL OLDU

Geçen yıl cirosunu 5.4 milyar TL'ye, ihracatını ise 1.4 milyara çıkaran ASELSAN, 1 milyar 675 milyon TL Ar-Ge harcaması yaptı. Yine geçen yıl 6.8 milyar dolarlık sipariş aldı. Şirketin net kârı 1 milyon 388 bin TL oldu. 27 Nisan'da Genel Müdürlük görevine atanan Görgün, Türk savunma sanayii ve ASELSAN'da önümüzdeki süreçte yenilikçi ürünler üretim ve ihracatını hedeflediklerini söyledi. Görgün, sorulara şu yanıtları verdi:

HER TÜR SİSTEME ENTEGRE

Silah sistemlerinin entegrasyonunu yapıyoruz. Her türlü sisteme entegre olabilecek kabiliyetteyiz.

YERLİ MOTOR ÜRETİMİ

Birtakım çekiş sistemleri üretebiliyoruz. Motor üretiminde sıkıntı yok. Mesele bunun ticarileşmesi.

YERLİ MUHARİP UÇAK

ASELSAN aviyonik sistemlerle ilgili 20 yıldan uzun süredir çalışıyor. ATAK için de projemiz var. Bittiğinde ABD dışındaki T70'lerde bizim aviyonik sistemler kullanılacak.

ÜRÜN AMBARGOLARI

ASELSAN'ın kuruluşu zaten ambargoyla başlamış, buna hazır bir şirket. Bizi teknolojik ve ekonomik olarak sıkıntıya sokacağını düşünmüyorum. Millileştirme ve yerlileştirme çalışmalarımız sürüyor.

HALKA ARZ

Haziranda ikincil halka arzı tamamlamış olacağız. Önümüzdeki süreçte şirket birleşmeleri, şirket alımları olabilir.

SİVİL HEDEFLER

X-ray ve MR cihazlarının üretilmesi ve satışından ciddi getiri bekliyoruz. Sivil alandaki teknolojik bağımlığımızı en aza indirmeyi hedefliyoruz.

MÜHENDİS ÖLÜMLERİ

FETÖ ile mücadelede hiçbir zaman oldu-bitti demiyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. İntiharlar konusu ve FETÖ mücadelesi savcılıkta sıcak konular. İntiharlarda abartılan meseleler de var. Bizim için insan kıymetli.

TANK MODERNİZASYONU

M-60 tanklarının tüm modernizasyonu ASELSAN'da. AKKOR ve PULAT projeleri üzerinde çalışıyoruz. Özgün proje PULAT'ın radar altyapısı bizde.

'BEYİN GÖÇÜNE KARŞI YASA GEREK'

Türkiye'den beyin göçü konusunda ciddi tedbir alınması gerektiğini belirten Görgün, "Belki yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Çok da cazip olmayan tekliflerle Avrupa'daki şirketlere yetişmiş insanlarımız gidiyor. Biz, 100'ün üzerinde mühendisi ülkemize geri getirdik" dedi. Görgün, kritik projelerde çalışanların bulundukları kasabanın dışına çıkamaması gibi düzenlemelerin dünyada uygulandığını söyledi.

ABD'Lİ SENATÖRLER TESLİMATI DURDURMAK İÇİN YASA TEKLİFİ SUNMUŞTU

ABD Kongresi'nde bazı senatörler, F-35'lerin Türkiye'ye teslimatını engellemek için yasa tasarısı sundu. Yasa tasarısının gerekçesi olarak ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson'un tutuklu bulunması gösterildi.

ABD'de aralarında Cumhuriyetçi ve Demokratların bulunduğu bir grup senatör, ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'un tutukluluğunun sürmesi nedeniyle Türkiye'ye yeni F-35 savaş uçaklarının sevkiyatını engellemek istiyor.

MAHKEME 7 MAYIS'A ERTELENMİŞTİ

İzmir'de FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson, 16 Nisan'da hakim karşısına çıkmıştı. 35 yıl hapis cezası istenilen Brunson'un tutukluluk halinin devamına karar verilirken, mahkeme 7 Mayıs 2018 tarihine ertelenmişti.

TÜRKİYE VE ABD ARASINDAKİ F-35 ANLAŞMASI

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 11 ülke en az 440 adet F-35 jetin alımı için anlaşmıştı. 37 milyar dolar değerinde olması beklenen anlaşmanın bir rekor olduğu belirtiliyor.(Kaynak: Habertürk)
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri