Türkiye'den Uygur Türkleriyle ilgili açıklama!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı hak ihlallerinin kaldırılmasını beklediklerini söyledi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı zulüm devam ediyor. Tüm dünyanın gözü kör kulağı sağır! Türkiye hariç hiçbir ülke bu durumla ilgili konuşmuyor. Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Çin yönetimine seslenerek hak ihlalerinin kaldırılmasını istedi.

Dışişleri Bakanı ayrıca, Pekin yönetiminin ülkedeki Uygurlar ve diğer Müslümanların kültürel kimliklerinin tamamen güvence altına almasını istedi.

Çin yönetimi, toplama kamplarında tuttuğu Uygur Türkleriyle son aylarda dünyanın gündeminde.

Türkiye, geçtiğimiz haftalarda yaptığı resmi açıklamayla Çin'den toplama kamplarını kapatmasını istemişti. Uygur halk ozanı Abdurrehim Heyit’inÇin’de hapiste ölmesi üzerine konuşan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, "Keyfi tutuklamalara maruz kalan bir milyondan fazla Uygur Türkünün toplama kamplarında ve hapishanelerde işkence ve siyasi beyin yıkamaya maruz bırakıldıkları artık bir sır değildir" demişti.

Uygur Türkleri yaklaşık bir buçuk yıldır ülkedeki 'tüm inanç ve dinlerin Çinlileştirilmesi' siyaseti çerçevesinde toplumsal baskıya maruz bırakılıyor, kitleler halinde toplama kamplarına kapatılıyor ya da hapsediliyor.

YENİ AKİT

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri