Türkiye en büyüklerinden biri olacak

Yabancı şirketler için Türkiye'nin cazip bir ülke olma ihtimalini bildiren ekonomistler, Türkiye en büyük üretim üslerinden birine dönüşebileceğine dikkat çekti.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Çin'den Avrupa'ya yaklaşmayı planlayan veya tedarik zincirini çeşitlendirmek isteyen yabancı şirketler için Türkiye'nin cazip bir ülke olma ihtimalini bildiren ekonomistler, Türkiye en büyük üretim üslerinden birine dönüşebileceğine dikkat çekti.

Rabobank Gelişen Piyasalar Kıdemli Kur Stratejisti Piotr Matys, ikinci çeyreğin Türkiye ekonomisi için zor olma ihtimalini yalnız küresel krizin Türkiye için bir fırsat sunabileceğini vurguladı.

Çin'den Avrupa'ya yaklaşmayı planlayan veya tedarik zincirini türlendirmek isteyen yabancı şirketler amacıyla Türkiye'nin cazip bir ülke olma ihtimalini bildiren Matys, Türkiye en büyük üretim üslerinden birine dönüşebileceğini ifade etti.

Matys, ithal ürünlerin yerini içerideki eşdeğerlerinin yer almasının cari açığı da ilgilendirdiğini ve enflasyonun da azaltabileceğini aktardı.

Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell ise Türkiye ekonomisinin senenin ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyümesinin beklentiler yönünde olduğunu açıkladı.

Türkiye ekonomisi senenin ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüdü. AA Finans'ın "Büyüme Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistlerin beklentilerinin ortalaması, Türkiye ekonomisinin 2020'nin ilk çeyreğinde yüzde 5,2 büyüyeceği doğrultusunda olmuştu.

BÜYÜMEYİ İÇ TALEP DESTEKLEDİ

Capital Economics, Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey, mevzuya dair olarak yaptığı değerlendirmede, büyümenin iç taleple desteklendiğini ifade etti.

Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte Ocak ve şubat aylarındaki kuvvetli seyirle büyümeyi başardığını aktaran Tuvey, hane halkı harcamaları ve yatırımlardaki artışa da dikkat  çekti.

Kamu harcamalarındaki artışa da değinen Tuvey, kamu harcamalarındaki keskin yükselişin kısmen yeni tip koronavirüs (Kovid 19) vakalarındaki artışla beraber sağlık harcamalarında gerçekleşen yüksek miktardaki harcamaları yansıttığını dile getirdi.

Tuvey, net ticaretin büyümeyi biraz destek verdiğini yalnız çok da katkı sağlamadığını ifade etti.

TÜRKİYE, AVRUPAYA FARK ATTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Avrupa İstatistik Ofisi'nden (Eurostat) bilgilerine göre, Türkiye ekonomisi senenin ilk çeyreğinde geride bıraktığımız senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 4,5 büyüme kayıdetti. Aynı dönemde, 27 üyeli Avrupa Birliği (AB) ve 19 üyeli Avro Bölgesi sırayla yüzde 3,2 ve yüzde 2,6 daraldı.

Böylece küresel ekonomiye dair tedirginliklerin ve belirsizliklerin arttığı bir bölgeda çoğu ülke daralırken, Türkiye ekonomisi peş peşe 3 çeyrek büyüdü.

Türkiye, yakaladığı bu büyüme seviyesiyle, henüz neticeleri açıklanmayan Estonya, İrlanda, Yunanistan, Hırvatistan, Lüksemburg, Malta ve Slovenya dışındaki bütün AB ülkelerinden de daha iyi bir büyüme performansı sergiledi.

Ülkelere göre ilk çeyrek büyüme bilgileri şu şekilde:

Türkiye 4,5
Romanya 2,7
Litvanya 2,5
Bulgaristan 2,4
Macaristan 2,0
Polonya 1,6
GKRY 0,8
İsveç 0,5
Finlandiya 0,4
Danimarka 0,3
Hollanda -0,7
Letonya -1,5
İngiltere -1,6
Çekya -2,2
Almanya -2,3
Avusturya -2,4
Portekiz -2,4
Avro Bölgesi (19 Ülke) -2,6
Belçika -2,8
AB (27 Ülke) -3,2
İspanya -4,1
Slovakya -4,1
İtalya -4,8
Fransa -5,4
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri