Türkiye, İspanya ve Yunanistan'ı solladı

Türkiye, dünya çapında en iyi emlak yatırım piyasalarının yer aldığı çalışmada İspanya, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkeleri geride bıraktı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Türkiye, dünya çapında en iyi emlak yatırım piyasalarının yer aldığı çalışmada İspanya, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkeleri geride bıraktı.

Türkiye'nin yabancıya sattığı konut sayısı, Mütekabiliyet Yasasının çıkmasıyla beraber 2013'ten itibaren süratle artarken, bu alandan sağlanan gelir de 6 milyar doları geçti.

Yabancılara yapılan konut satışı geçen sene 45 bin 483 sayısı bulurken, konut alan milletlerin detaylılığı de her geride bıraktığımız sene arttı.

Bu alanda çıkan yasalar ve yapılan düzenlemeler sayesinde her geride bıraktığımız sene daha rekabetçi ilerlemesini devam ettiren Türkiye, meydana getirdiği rekabetçi avantajıyla global incelemelerde da öne çıkmaya başladı.

ABD merkezli uluslararası gayrimenkul yatırım şirketi Remote Ventures tarafından hazırlanan ve en avantajlı emlak yatırım piyasalarının yer aldığı araştırmaya göre, Türkiye, dünya çapında bulunan en iyi 25 emlak piyasası sıralamasında 14. basamakta yer aldı.

"Yabancılar İçin En İyi 25 Emlak Pazarı" başlıklı araştırmaya göre, Türkiye, büyüme hızı , yaşam maliyeti, kazanç vergisi, işlem maliyeti ve turizm sektör büyümesi gibi verileriyle İspanya, Portekiz, Yunanistan gibi ülkeleri geride bıraktı.

İlk iki sırada Kolombiya ve Karadağ (Montenegro) yer aldığı listede, Türkiye'yi uygun fiyatlı konut, iyi kira getirisi, uygun hayat şartları ve 250 bin dolara vatandaşlık teşviki öne çıkardı.

"Türkiye, cazip bir piyasada araştırdığımız bütün temel özelliklere sahip"

Remote Ventures Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Matthew Campbell, AA muhabirine araştırmaya dair yaptığı açıklamada, dış piyasaları kolayca izlemeye, artan mahalleri keşfetmeye, mülkleri detaylarıyla tanımaya ve analiz etmeye, fırsatları yatırıma dönüştürmeye yardım eden bir yatırım şirketi olduklarını söyledi.

Türkiye'nin şu anda uluslararası gayrimenkul yatırımcıları için olağanüstü fırsatlar sunduğunu dile getiren Campbell, "Türkiye, cazip bir piyasada araştırdığımız bütün temel özelliklere sahip bulunduğu için  öne çıktı." dedi.

Campbell, araştırmanın hangi kriterler temel alınarak yapıldığına değinerek, şu ifadeleri kullandı

"Büyük bir ekonomik merkez olan Türkiye'de dünya standartlarında şehirler, güzel sahiller, uygun vize ve ikamet fırsatları, zengin kültür ve tarih, hareketli bir demografi, istikrarlı turizm ve gibi özelliklerin hepsi bulunuyor. Endeksimiz bilhassa şu özel ölçülere dayanıyor: Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesi, oran olarak düşük yaşam maliyeti ve olabildiğince ucuz emlak fiyatları. Hazırladığımız endeksle, Türkiye'nin benzer ülkelere göre fiyatta sağladığı cazibenin hep böyle devam etmeyeceği mesajını yatırımcılara veriyoruz."

"Araştırma, gayrimenkulde Türkiye'nin cazibesini meydana koyuyor"

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, AA muhabirine araştırma sonuçlarına dair yaptığı açıklamada, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde bir yabancının bir gayrimenkulü aşağı yukarıya 400 bin avroya aldığını, bu rakamın İstanbul'da ise 120 bin avro ordanında olduğunu ifade etti.

Türkiye'ye gelen ve alım yapanların daha çok Türkiye'nin doğusundaki ve güneyindeki ülkeler bulunduğunu dile getiren Özgün, bu hususta yatırımcı çeşitliliği oluştukça ortalama konut satış rakamının yukarıya çıkacağını bildirdi.

Özgün, "Araştırma; Türkiye'nin gayrimenkul yatırımı yönünden cazibesini, karlılığını ve gelecek vadeden potansiyele sahip olmasını çarpıcı  şekilde meydana koyuyor. 200'den çok ülke arasından seçilen 25 piyasa arasında 14. sırada yer alabilmek sektörümüz tarafından son derece mühim." şeklinde konuştu.

Türkiye'den konut alan yabancının aşağı yukarıya 90 gün Türkiye'de kaldığını açıklayan Özgün, "Konut alan yabancı evini donatıyor ve burada yiyip içiyor. Ciddi bir ihracat ve tüketim katkısından bahsediyoruz. Bunu iyi benimseyip, bu alanda büyümek yalnızca sektörümüze değil ekonomimize de mühim katkı sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Özgün, Türkiye'nin en çok turist çeken şehirleri arasında yer alan İstanbul ve Antalya'nın yabancıya konut satışında ilk 2 sırada yer aldığını, bilhassa bu kentlerde yabancılar için bütün imkanların sunulduğunu anlattı.

Diğer kentlerin de son senelerde yabancıya konut satışında atak yaptığını dile getiren Özgün, Türkiye'nin kendileri için avantajını gören yatırımcıların zaman zaman İstanbul ve Antalya dışında da alternatiflere yönelebildiğini sözlerine ekledi.

"Türklerin en çok konut aldığı ülkelerden Karadağ araştırmada ilk ikide"

Karadağ'da gayrimenkul projeleri yaşama geçiren Türk şirketi Mirnadom'un Üst Yöneticisi (CEO) Serkan Şahin, araştırmaya göre listenin üst sıralarında yer alan Karadağ'ın en mühim özelliğinin büyüme hızı ve konut fiyatının düşüklüğü olduğunu ifade etti.

Bir konutun ortalama 50 bin avroya alınabildiği Karadağ'ın 3-4 sene içersinde AB'ye tam üye olmasının beklendiğini dile getiren Şahin, geride bıraktığımız sene turist sayısının en çok artıran ülkeler arasında Karadağ'ın birinci, Türkiye'nin ikinci sırada olduğunu anımsattı.

Şahin, "ABD'li şirketin endeksinde ikinci sırada bulunan Karadağ, Türklerin yurt dışında en çok konut aldığı ülkeler arasında bulunuyor. Bu yönden Türklerin yurt dışında doğru yatırım yapmış olduğunu daha iyi görebiliyoruz." dedi.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri