Türkiye Ekonomik Anlamda Büyüyor

Bildiğim konu Eknomiden biraz bahsetmek isterim: Hepimize lazım olan Ekonominin Büyüme Trendini açıklamaya çalışacağım.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Geçtiğimiz bir yılda Ülkemizde izler bırakan gelişmelere şahit olduk.15 Temmuz garabeti hepimizin aynı gemide olduğumuza şahitlik eden bir büyük ders oldu.80 Milyonluk İnsan potansiyeline sahip bir yumruk olduğumuz gerçeği ortaya çıktı. Aramıza fitne sokmak isteyen tek dişi kalmış canavarlar,bir daha dönmemek üzere kazdıkları çukura düştüler.Devlet Adamı olmanın Üstün Dirayetini Sayın Cumhur Başkanımızın şahsında yaşamak gururunu yaşadık.

Aslında Sayın Erdoğan’la aynı çağlarda olduğumuz için,İhtilal Travmalarını birlikte yaşayan bir jenerasyon olduk.Bu ihtilaller Bizlerin yaşamından ve Ülkemizin gelişmesinde birer pranga olmuştu. 

Benim çağımda olanları çok etkileyen bir anıda bahsetmek isterim;

Üsküdar Mimar Sinan Meydanındaki Yeni Valide Camii’nin duvarında 15 Temmuz’u anlatan resimler ve yazıları okuyordum.Bir tanesini hem okudum hemde resmimini çektim;

O yazıda askerliğini komando olarak yapmış 26 yaşlarında bir genç Şehitler köprüsüne koşarak giderken,60 yaşlarında bir adamın daha hızlı koştuğunu ve arkasından yetişemediğini görümüş.Biraz yaklaşıp demişki;amca ben askerden yeni geldim ve eğitimliğiyim.Sen nasıl bir spor yaptında benden hızlı koşuyorsan banada söyle demiş.

Adam bağırarak demişki;”oğlum 80 ihtilalini sende yaşasaydın şimdi uçardın.”

15 Temmuz Şehitlerini ve bütün şehitlerimizi rahmetle anarken bird aha böyle felaketlerden Ülkemizi korumasını Yüce Allah’dan niyaz ederim.

Bildiğim konu Eknomiden biraz bahsetmek isterim:

Hepimize lazım olan Ekonominin Büyüme Trendini açıklamaya çalışacağım.

Ekonomik büyüme,finasçılar arasındaki bir kavram iken,şimdi günlük yaşamızda herkesin ilgi alanına girdi.

Ekonomik büyüme hakkında herkesin anlayacağı bir açıklama yapmak gerekir.

Ekonomik büyüme şudur: Çalıştığınız firma veya şirket bir ülke gibidir.Bir işletmede sadece sofralık yağ,tuz,şeker üretiyor olabilirsiniz.Bir yılda ürettiğiniz tüm yağların,tüm tuzların ve tüm şekerlerin,satış fiyatlarıyla çarpılması sonucu ortaya çıkan rakama ekonomi dilinde GSYİH deniyor.Buna ciroda diyebiliriz.

Geçen yıl ürettiğiniz yağ,tuz ve şekerden elde ettiğiniz ciroya göre bu yıl daha fazla ciro elde ederseniz,bu yıl ekonomik olarak ülkeniz büyümüş demektir.Eğer daha az ciro elde ederseniz bu durumda ekonominiz küçülmüş demektir.

Örneğin;Geçen yıl ülkenizde 1000 litre yağ,1500 kilo tuz ve 2000 kilo şeker üretmiş olalım.Litresi 8 liradan 1000 litre yağdan 8000 TL,1.5 kilosu 3 liradan tuzdan 3000 TL,kilosu 4 liradan 2000 kg şekerle 8000 TL ciro elde ettik.Geçen yılki ciro toplamınız 19 bin TL.

Bu yıl 2000 litre yağ,2000 kilo tuz,2100 kilo şeker üretmiş olalım.Litresi 8.5 liradan 17 bin TL yağdan,kilosu 2.5 liradan 5000 TL tuzdan,kilosu 4.5 liradan 9450 TL şekerden olmak üzere bu yıl toplam 31 bin 450 TL ciro elde ettiniz.Sizin ülke 1 yılda yüzde 65 büyümüş demektir.

Dikkat ederseniz ürettiğiniz yağ,tuz ve şeker miktarı artarken diğer yandan bu yıl ürettiğiniz ürünlerin satış fiyatı da artmıştır.Bu nedenle biraz önce yaptığımız hesaplamada ortaya çıkan büyüme oranı yani yüzde 65,gerçek bir büyümeyi göstermez.Ekonomi dilinde buna nominal büyüme denir.Gerçek büyüme ise reel büyümedir.Gerçek büyüme oranını hesaplamak için yapmamız gereken yağ,tuz ve şeker fiyatlarının son 1 yıldaki artışını dikkate almamak demektir.Bunu basit bir hesapla geçen yılın fiyatlarını kullanarak yapabilirz.

Geçen yılın litre yağ fiyatı olan 8 lirayla bu yılki yağ üretim miktarı olan 2000 litreyi çarpalım.Çıkan rakam 16 bin TL.Geçen yılın 1.5 kilogram tuz fiyatı olan 3 lirayla bu yılki tuz üretim miktarını çarpalım.Çıkan rakam 4000 TL.Geçen yılın 1 kilogram şeker fiyatı olan 4 TL ile bu yılki şeker üretim miktarı olan 2100 kiloyu çarpalım.Şekerden elde ettiğimiz ciro da 8400 TL.Bu durumda geçen yılın fiyatlarıyla bu yılki ciromuzun toplamı 28 bin 400 TL.

Bu durumda geçen yıla göre gerçek büyüme oranı yüzde 49.

Kişi başına düşen GSYİH ortaya çıkar.Geçen yıl ülkemizde toplam 19 bin TL GSYİH (yani ciro) üretildi.Kişi sayısı geçen yıl 10 kişiydi.Bu durumda Kişi Başına Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'nız 19000 TL'nin 10'a bölünmesiyle çıkan 1900 TL'dir.

Bu yıl nominal olarak üretilen GSYİH 31 bin 450 TL.memleketimizde 2 bebek doğdu,yaşlı bir kişi ise öldü diyelim.Bu durumda nüfusunuz 11 kişi oldu.Kişi Başına Düşen Gayrisafi Yurtiçi Hasıla bu yıl 2859 TL oldu demektir.Fakat biraz önce de bahsettiğimiz sorun burada da var.Bu rakam gerçek değil nominal bir rakamdır.Hesapladığımız bu yılki Gayrisafi Yurtiçi Hasıla rakamı bu yılın zamlı fiyatlarıdır.

 

Kişi Başına GSYİH rakamına ulaşmak için,28 bin 400 TL'yi 11'e bölmek gerekir.Bu hesaplamayla elde ettiğimiz Reel (Gerçek) Kişi Başına Gayrisafi Yurtiçi Hasıla rakamı 2582 TL.
Kişi başına GSYİH'da geçen yıla göre artış geçen yılki Kişi Başına GSYİH 1900 TL.Bu yıl ise iki rakam var.Biri nominal biri reeldir.Nominal Kişi Başına GSYİH 2859 TL.Reel (Gerçek) Gayrisafi Yurtiçi Hasıla 2582 TL.Kişi Başına GSYİH nominal bazda yüzde 50,reel (gerçek) bazda ise yüzde 36 artmış demektir.

Ülkemizle komşunuz ülkeler arasında değerlendirme yapmak istersek bunu hem reel GSYİH ile hem de kişi başına reel GSYİH ile yapmamız gerçekçi olur.

Birazda gülmenizi istedim….

Fıkracı

Osman Pansiyondaki ranzaya çıkmış yatıyormuş.Süleyman’da içeri girip,ranzanın altına yatmış.Osman,hem kendi kendine bir şeyler anlatıyor,hem de kahkahayla gülüyormuş.

Arada birde hadi oradan dercesine elini sallıyormuş.

Süleyman merak edip sormuş;

“Burada yalnız olduğunu sanıp,hem küfürlü konuşuyorsun,hem de gülüyorsun.Bir şey mi oldu” demiş.

Osman demiş ki;

”Kendime fıkra anlatıyorum.Komik olanlara gülüyorum.Bildiğim fıkra aklıma gelince,hadi oradan lan diyorum” demiş.

Café Siyaset’in yetenekli,dürüst,yürekli Editörü,Sevgili Dostum Halil ÖZTÜRK’e banada bir köşe ayırdığı için teşekkür eder,başarı dolu,uzun ömürler dilerim.

 

Ekonomist Prof.Dr.Sinan YALÇIN

            CAFESİYASET

 

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri


Warning: Illegal string offset 'status' in /home/cafesiya/public_html/tasarim/footer.php on line 100