Ülkeler Peş Peşe Açıklıyor!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında dünya genelinde ürkütücü gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında dünya genelinde ürkütücü gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Dünya genelinde vaka sayısı 10 milyon 300 bine dayanırken, can kaybı 505 bini geçti. "Ülkede ikinci dalga başladı" açıklaması yapan İsrail'i arkasından ABD izledi. İkinci dalganın eşiğindeki Almanya'da dalgalı bir grafik yaşanırken, İran'da ikinci dalganın etkisinden kurtulamıyor. Latin Amerika, Asya ve Körfez ülkeleri çoğalan vakalarla boğuşurken, Çin'de 400 bin şahıs karantinaya alındı.

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının son günlerde tekrar yükselişe geçtiğini söyledi. Bakan ayrıca, "Aşı ve tedavi çalışmaları ilerliyor ancak salgının yayılmasını yavaşlattığımız devir kapanıyor" ifadelerini kullandı. Ülkede son günlerde vaka sayıları da iyice arttı. Günlük vakada 40 bin barajı defalarca geçildi.

İSRAİL: İKİNCİ DALGA BAŞLADI

İsrail Sağlık Bakanı Yuli Edelstein, ülkesinin Kovid-19 salgınında ikinci dalgaya girdiğini açıkladı. Edelstein, Twitter'daki hesabı üzerinden düzenlediği basın toplantısında, "Koronavirüsün ikinci dalgasının başlangıcındayız; bundan dolayı yeni kısıtlamalara gitmek zorundayız" dedi. Bakan Edelstein, alınacak önlemlere ilişkin, "Kısıtlamalar, toplantıları ve düğün salonları ile Yahudi ibadethanelerini kapsayacak" ifadesini kullandı.

İRAN İKİNCİ DALGANIN PENÇESİNDEN KURTULAMIYOR

İran yeni tip koronavirüste ikinci dalgadan en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Mayıs ayında 800 civarına kadar inen vaka sayıları, normalleşme adımlarının atılmasıyla yeniden 3 bin düzeyine çıkmıştı. İkinci dalgadan kurtulamayan İran, günde ortalama 2000 vaka, 100 ölüm bildirmeye devam ediyor.

KOMŞU IRAK'TA DA VAKALAR ARTIYOR

Irak'ta günlük vakalar artmaya başladı. Günde ortalama 2000 vaka belirten ülkede toplam enfekte sayısı 45 bin 402'ye, ölü sayısı ise 1756'ya çıktı.

AVUSTRALYA'DA VAKALAR TEKRAR YÜKSELMEYE BAŞLADI

Kovid-19 ile mücadelede örnek ülkelerden olan Avustralya'da vakalar tekrar artışa geçti. Günlük sayıları 5'lere kadar indiren ülkede, normalleşmenin başlamasıyla vakalar yeniden yükselerek 100 civarına çıktı.

ÇİN'DE 400 BİN KİŞİ KARANTİNAYA ALINDI

Çin ve Güney Kore ikinci dalga endişesi yaşayan ülkelerden. İki ülke de bir bölgede vakalar artar artmaz sıkı tedbirler alıyor. Buna son örnek bugün yaşandı. Çin'in başkent Pekin'in komşusu olan Hebei bölgesinde, yeni tip koronavirüs vakalarının hızla artışa geçmesi üstüne 400 bin şahsın yaşadığı bölgeye giriş çıkışları yasakladı. Hebei'de bulunan Anşin kasabasında, sokağa çıkma kısıtlamaları tekrardan yürürlüğe girmiş durumda. Her haneden yalnızca bir şahıs , günde bir kez evden dışarı çıkabiliyor. Yerel idareden yapılan çağrılarda halktan kurallara uymaları ve Kovid-19'a karşı verilen mücadeleyi desteklemeleri isteniyor.

ALMANYA'DA DALGALI BİR GRAFİK VAR

Normalleşme adımları atan Almanya'da ise vaka sayılarında dalgalı bir grafik var. Genel olarak pandemiyi kontrol altında tutan ülkede, son 9 günün vaka sayısı şöyle; 556, 359, 544, 659, 476, 531, 614, 290 ve 175...

İLK DALGADA KABUSU YAŞAYAN ÜLKELER

Brezilya başta olmak olmak üzere Latin Amerika ülkelerinde, salgının ilk dalgası geçmeden dahi kabus yaşanıyor. Brezilya günde ortalama 40 bine yakın vaka bildirirken, diğer Latin Amerika ülkeleri 5000 civarında enfekte sayısı açıklıyor. Orta Amerika'da Meksika ve Panama gibi ülkelerde de vaka ve ölümler artıyor.

ASYA ÜLKELERİNDE DE DURUM SON DERECE CİDDİ

Hindistan, Pakistan ve Bangladeş başta olmak üzere Asya'da da Kovid-19 hızla yayılmaya devam ediyor. Hindistan günde ortalama 20 bin, Pakistan ve Bangladeş ise 4000 vaka bildirirken, Endonezya'da 24 saatlik bilanço 2000'lere dayandı. Salgına çok süratli refleks veren Singapur, daha sonra ülkedeki yabancı işlerin kontrolsüz davranması ile beraber ikinci dalga yakalanmıştı. Bu ikinci dalgayı da kısmen kontrol altına alan ülkede günlük vaka sayıları 200'lere kadar indi.

KÖRFEZ ÜLKELER ZOR DURUMDA

Katar, Suudi Arabistan, BAE, Umman, Kuveyt'te günlük vakalar oldukça yüksek. Katar günde ortalama 1000, Suudi Arabistan 4000, BAE 1000, Umman 1300, Kuveyt ise 600 vaka bildiriyor.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri