Vali Mutlu'dan Taksim'de polise moral ziyareti

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim'deki marjinal gruplara ilişkin, "Oynamak istedikleri oyun, devletimizin, milletimizin büyüyen istikbalini tersine çevirmek ve milletimize diz çöktürmektir. Ama bu ülke hiçbir zaman diz çökmez ve her zaman dik durmaya devam eder" dedi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Vali Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile geldiği Taksim'de, AKM önünde bekleyen çevik kuvvet ekiplerini ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklama yapan Mutlu, güvenlik güçlerini sabahtan itibaren yaptıkları çalışmalarda takip ettiklerini, gönüllerinin sürekli onlarla birlikte olduğunu söyledi.
Polislerin yaptığı görevleri yakinen izlediklerini ve verdikleri üstün hizmet dolayısıyla da hep dua ettiklerini aktaran Mutlu, şunları kaydetti:
 
"Bu saat itibariyle bu kadar yorgun ama hiçbir zaman yılmayan ve güçlerini muhafaza eden emniyet teşkilatımızın mensuplarını, başlarındaki müdürlerini, amirlerini ve memurlarımızı ziyaret etmek, emniyet ve jandarma komutanımızla birlikte onları bu manada kutlamak, İstanbul halkı adına kendilerine teşekkür ve tebriklerimi iletmek için Taksim'de bulunuyorum. Şu anda Taksim'imizde emniyet güçlerimizin sağlamış olduğu güvenlik içerisinde kendileriyle birlikteyiz, kendileriyle kucaklaşıyoruz."
Vali Mutlu, emniyet teşkilatının Taksim'in bundan sonra da huzurlu bir meydan olması noktasında titiz görevlerini sürdüreceklerine inandığını anlatarak, şöyle devam etti:
"Emniyet teşkilatımız kutsal bir mesleğin mensubudur, şehitleri olan bir teşkilattır. Bu münasebetle şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Gerek asker, gerek emniyetimiz, bütün şehitlerimizin, zabıtalarımızın, ülkemizin huzuru ve güvenliği ile ilgili mesaileri başında şahadetleri kutsaldır. Bu şahadetleri nedeniyle bu meslekler çok kutsal mesleklerdir. O nedenle burada bulunan çocukların her biri alnı fevkalade temiz, milletine ve devletine hizmet etmekten onur duyan kutsal bir mesleğin mensubudur. Arkalarında her zaman milletin duasıyla görev yapmaktadırlar. Bugün de milletin duası bu çocuklarla birliktedir."
Emniyet güçlerinin millete, İstanbul'a layık bir çaba sarf ettiklerini, başarılı görevler yaptıklarını söyleyen Mutlu, valileri olarak kendilerini kutlamak, temiz alınlarından öpmek üzere aralarında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
- Gezi Parkı'na ziyaret sorusu
Vali Mutlu, bir gazetecinin, "Gezi Parkı'na da gidecek misiniz?" sorusu üzerine, "Gezi Parkı'na da gitmeyi arzu ediyoruz, onu daha önceden de ifade ettik. Ama öncelikle görevlerini yapmakta olan polis memurlarımızı ziyaret etmeyi bir borç olarak biliyor ve bunu bir bahtiyarlık olarak yapıyorum. Elbette ki daha önce ifade ettiğim şekilde orada beklemekte olan gençlere de ziyarette bulunmayı tercih ediyoruz, arzu ediyoruz" diye konuştu.
Gezi Parkı'nda bulunanların ailelerine, güvenlikleri nedeniyle bir çağrıda bulunduğunu anımsatan Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Çünkü mevcut şartlar itibariyle her türlü ajitasyona, tahrike açık ve güvenlik noktasında da sıkıntılı olan bu tabloyu düzeltmemiz ve ailelerin de bu çocuklarımıza sahip çıkması gerekmektedir. O nedenle ailelerimizi de göreve çağırmıştım, çocuklarına sahip çıkmalarını istemiştim. Ümit ediyorum bu çağrım karşılık bulur ve çocuklarımızın bir an evvel huzurla evlerine dönmeleri ve söylemek istediklerini o ortam içerisinde söylemeleri tercih edilir. Çünkü elbette ki Taksim'de şu anda bulunduğumuz ortam içerisinde bir güvenlik var fakat bu ortamı bozmak ve yeniden ajite etmek isteyen fraksiyonların tahrikleri devam edecektir. Oynamak istedikleri oyun devletimizin, milletimizin büyüyen istikbalini tersine çevirmek ve milletimize diz çöktürmektir. Ama bu ülke hiçbir zaman diz çökmez ve her zaman dik durmaya devam eder.'
 
- Marjinal gruplara çağrı
Vali Mutlu, marjinal grupların elemanlarına çağrıda bulunmak istediğini ifade ederek, "Yaptıkları yanlıştır. Ülkenin huzurunu bozmaktan vazgeçsinler. Aksi halde Türk emniyetinin, polisinin ve güvenlik güçlerinin yılmaz azmi karşısında mutlaka ve mutlaka hukukun önünde hesap vermek durumunda kalırlar. Dolayısıyla kendilerine çeki düzen vermeleri, bir an evvel doğru yola gelmeleri ve bu huzur bozucu tavırlardan vazgeçmeleri icap etmektedir. Ümit ediyorum bu sözlerimizin gereği, kendilerini hukukun istediği noktaya kısa sürede çekerler" dedi.
 
Polis memurları için "Rabbim onların ayağına bir taş dahi değdirmesin" diye dua eden Mutlu, şöyle devam etti:
"Çok yoruldular ama İstanbul için, milletimiz için yoruldular. Biz nasıl ki sabahtan itibaren hiçbir yorgunluk göstermeden görevimizi devam ettiriyorsak, onlar da inanıyorum ki bu görevlerini aynı şuur içerisinde yapmaya hazırlar. Şu andan itibaren İstanbul polisi yeniden göreve başlamış gibi görevinin başındadır. Dolayısıyla bu azim ve kararlılığı gösteren emniyet teşkilatımızın karşısında hiçbir gücün durması mümkün değildir. Bu güzel şehrin huzurunu kimse bozmasın. Aksi halde her zaman görevleri başında mukaddes emanete sahip çıkmak isteyen polis memurlarını karşılarında bulmaya devam edeceklerdir. Sevgili yavrularımızın güzel gözlerinden teker teker öpüyorum. Rabbim onları ailelerine, milletimize, devletimize bağışlasın. Milletimizin, İstanbul'un duası emniyet teşkilatımızın arkasındadır. Görevimizin başındayız. İstanbullular rahat içerisinde olsunlar. Bize güvenmeye, dua etmeye devam etsinler."
 
Vali Mutlu, bu gece için Gezi Parkı'na müdahale düşünülüp düşünülmediği sorusuna ise şu yanıtı verdi:
"Gezi Parkı'nda beklemekte olan gençlere yönelik herhangi bir müdahalemiz yoktur. Fakat şunu söylüyorum. Gezi Parkı'nda bulunan gençler bu akşam Taksim'deki son çatışma ortamından sonra fevkalade riskli bir alanda bulunmaktadırlar. Gençlerimizin bu çatışma ortamında bulunması kendileri açısından çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu riskli ortamdan süratle uzaklaşmaları fevkalade elzemdir. Gezi Parkı'nı kendiliklerinden boşaltmalarını güvenlikleri açısından fevkalade önemli görüyorum. Kaldıkları ortam ciddi bir şekilde ajitasyona açıktır. Bununla ilgili elimizde çok ciddi kaygı uyandıracak birtakım değerlendirmeler vardır. Taksim ve çevresi, yavrularımızın bu manada güvenliklerini ciddi bir şekilde risk altında tutmaktadır. Çocuklarımızın bu saat itibariyle evlerine gitmeleri ehemmiyet arz etmektedir. Bu bizim işimizi de fevkalade kolaylaştıracaktır."
Sabahtan itibaren çok çok özenle bir görev gösterdiklerinin altını çizen Mutlu, Gezi Parkı'nda bulunan gençlerin bu çatışma ortamında bulunmalarının doğru olmadığını belirterek, şunları kaydetti:
"Daha rahat çalışabilmek için açıkcası bu çocuklarımıza da, onların bulunduğu bölgelere de büyük bir ihtimam gösterilmektedir ama bu ihtimam polis memurlarımızın güvenliğini sıkıntıya sokmaktadır. Söylemek istedikleri şey, çevreci tavırları itibariyle onlara her zaman gerekli olan şeyi söyledik, değerlendirmelerimizi paylaştık. Çevreci yaklaşımlarını saygıyla karşılıyoruz dedik ama güvenlik içerisinde bizim söylediğimiz konularda da kendilerinin aynı duyarlılığı göstermesi gerekiyor. Herhangi bir müdahalede bulunmadık, herhangi bir müdahalede bunmayı düşünmediğimizi de açıkladık. Ailelerin çocuklarını süratle bu ortamdan uzaklaştırmaları şarttır."
 
Bir gazetecinin, "Gezi Parkı'nda çatışmadan uzak, çok daha sakin bir hava var" demesi üzerine Vali Mutlu, şöyle konuştu:
"Sakin olan ortamın, o bölgede özellikle bu sakinliği istemeyenler açısından gerçekten istenilen bir şey olmadığını belirteyim. Yeniden olayları kaşımak ve yeni şiddet alanları yaratmak için her türlü ajitasyonun yeniden harekete geçirilmesi mümkündür. Dolayısıyla oradaki bölge ajitasyona açıktır, bir risk vardır. Bunu özellikle söylüyorum. Bu riskten uzaklaşmak ve normalleşmek gerekir. Şu anda orada var olan güvenlikli ortam, bizim sağladığımız güvenlikli ortamdır. Bu ortamı o bölgede bulunan hala birtakım marjinal grupların her an sabote etme ihtimali yüksektir. Bunu göz önünde bulundurmaları lazım. Bir yerde yangın varsa ilk yapılacak iş o bölgeden uzaklaşmaktır. Uyarıyorum ve aileleriyle birlikte tedbir almalarını istiyorum."
 
Vali Mutlu, son olarak, kamuoyunu bilgilendirme noktasında basın mensuplarının da önemli bir görev üstlendiğini belirterek, "Sizlere de özellikle çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Güvenlikli bir çalışma diliyorum. Zor koşullarda çalışıyorsunuz ve bu zor koşullarda sizlerin de sıkıntısız görevlerinizi yapmanızı özellikle rica ediyorum. Sizlerin de bu konuda haberlerinizin çok değerli olduğunu ifade ederek, sizlere de teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.
 
- Emniyet Müdürü Çapkın
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ise polisin rejimin, demokrasinin bekçisi ve düzeni sağlayan en önemli güç olduğunu vurgulayarak, "Arkadaşlarımız ve biz de huzuru, güveni sağlayabilmek için uykusuz geceler geçirmek zorundaysak geçiriyoruz" dedi.
 
Üzücü, yorucu görevler yapmak zorunda oldukları zaman yaptıklarını ifade eden Çapkın, "Onlarla aynı şartlarda çalışıyoruz, onlarla beraberiz, onlarla iç içe, yan yana olduğumuzu onlara anlatabilmek, onların da bilmelerini sağlamak için özellikle geldik ve hep onların yanında olduğumuzu bir kere daha vurguluyoruz. Her bir arkadaşımızın, çocuğumuzun gözlerinden öpüyorum, fedakarca çalışmalarından dolayı kutluyorum" diye konuştu.
Çapkın, Taksim'de görev yapan polis memurlarının sayısının 2 bin civarında olduğunu belirterek, polislerin İstanbul kadrosundan olduğunu kaydetti.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri