Van'ın koronavirüsle imtihanı!

Koronavirüs günlerinde Van’dan çok sayıda karantina haberi geldi. “Van’da neler oluyor?” sorusunu Van Valisi Mehmet Emin Bilmez yanıtladı: “Van’da ‘bulaş’ sokakta değil, evde oluyor.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Koronavirüs günlerinde Van’dan çok sayıda karantina haberi geldi. “Van’da neler oluyor?” sorusunu Van Valisi Mehmet Emin Bilmez yanıtladı: “Van’da ‘bulaş’ sokakta değil, evde oluyor. Çekirdek ailelerde en az 15-20 kardeş var. Bir de çoluk çocuk bir araya gelince insan sayısı 3-4 katına çıkıyor. Biri pozitifse, bütün aileye yayılıyor.” diye konuştu.

Taziye evlerine gittiler, kent dışından gelenleri gizlediler’, ‘Muhtarlar korona taşıyanları sakladı’, ‘112 Acil Komuta Merkezi’ni arayarak hastaneye gitmek amacıyla izin istediler, akrabalarına bayram ziyaretine gittiler’, ‘Tedavi için tutuldukları hastaneden kaçtılar.’ Korona günlerinde Van’dan gelen haberlerin başlıklarından yalnızca bir bölümü bu...

480 VAKA, 18 BİN KARANTİNA

Van’da şu anda 480 koronavirüs vakası var. Tespitlere göre bunların yarısından çoğu, cenazeler ardından yapılan taziye ziyaretleri sonucunda oluştu. Bugüne kadar 66 bin şahıs karantinaya alındı, halihazırda ise 18 bin şahıs karantina altında. Tüm bunlara karşın Van’dan her hafta ilginç bir korona vakası haberi medyaya yansımaya devam ediyor. Peki Van’da neler oluyor? Şehir insanı korona günlerinde neden kurallara uymuyor, bu ilginç vakalar meydana çıkıyor. Merak edilen bu soruları Van Valisi Mehmet Emin Bilmez yanıtladı.

20 KİŞİLİK ÇEKİRDEK AİLE

Vali Bilmez’in vakaları anlatırken en çok kullandığı kelimeler “Örf, âdet, gelenek ve aile yapısı” oldu. Koronavirüs bile Vanlıların geleneklerinden, örf ve âdetlerinden geri durmasını engellememiş. Bir de üzerine “çekirdek aile” kavramındaki sayıların çokluğu eklenmiş. Vali Bilmez’e göre korona Vanlılara sokakta değil evde bulaştı. Taziye çadırları da artıştaki en büyük sebeplerden biri. Taziyeye katılmayanlara sitem edildiği için herkes evde de olsa bu ziyareti yapmk istiyor. Bu da vaka sayısının katlanmasına sebep oluyor.

3 MUHTARA SORUŞTURMA

Van'da kent dışından gelenleri ve vakaları bildirmediği için 3 muhtar ile ilgili tahkîkat başlatıldı. Van Valiliği “ilginç ” vakaları basın aracılığı ile duyurmaya başladı. Bunun olumlu neticeleri da oldu. Bir vatandaş İstanbul’dan gelen yeğenin bulunduğu otobüsü ihbar etti. O otobüste 7 vaka tespit edildi.

HEP BİRLİKTE YENEBİLİRİZ

Vali Bilmez, bütün bu yaşanan olumsuzluklara karşın halkına güvendiğinin altını çiziyor ve şu çağrıda bulunuyor: “Bu mücadeleyi hep beraber yapmalıyız. Sağlık ve güvenlik birimlerinin özveriyle verdikleri bu mücadeleye kent insanın kurallara uyarak katkıda bulunması gerekiyor. Bunu fakat hep beraber yenebiliriz.”
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri