Vatandaşlık belgesini, Aziz Kocaoğlu'ndan aldı

Makedonyalı Göçmenleri Birleştirme Dayanışma Derneği Başkanı Şaban Yaprak'a, Makedon vatandaşlığı verildi. Makedonya Büyükelçisi Goran Taşkovski, belgeyi vermek için İzmir'e geldi. Yaprak, belgeyi Aziz Kocaoğlu'nun elinden aldı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Makedonyalı Göçmenleri Birleştirme Dayanışma Derneği Başkanı Şaban Yaprak, üstün hizmetleri ve Türkiye-Makedonya devletleri işbirliğine katkıları nedeniyle vatandaşlık hakkı kazandı. Yaprak, resmi belgeyi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun huzurunda aldı.
 
İzmir’e gelen Makedonya Büyükelçisi Goran Taşkovski ve Ticari Ateşe Alev Süleyman vatandaşlık belgesini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun makamında verdi. Hem Kocaoğlu’nu ziyaret eden hem de Yaprak’a ‘vatandaşlık’ belgesini Makedonya Devleti yetkilileri, İzmir’in iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesine çok büyük katkı koyduğunu söyledi. 
 
Makedonya göçmenlerinin en yoğun olduğu illerin başında gelen İzmir’i sürekli izlediklerini ifade eden Taşkovski, “İzmir’e geldiğimde kendi evime gelmiş hissediyorum. Burada birçok tanıdığımız, bildiğimiz dostlarımız var. STK’lar ve dernekler ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesi için önemli rollere sahip” dedi. Taşkovski, Yaprak’ın çalışmalarıyla ön plana çıktığını ve başarılı işlere imza attığını söyledi.
 
 
TEŞEKKÜR ETTİ
 
Makedonya Cumhuriyeti tarafından verilen vatandaşlık hakkı ile ilgili konuşan Şaban Yaprak, “Annem ve babam Makedonya doğumlu. Yıllarda orada yaşadılar. 1950’lı yıllarda Türkiye’ye göç ettiler. Ben de burada doğdum fakat oradaki akrabalar ve dostlarımızla bağlarımızı koparmadık. Makedonya ile Türkiye’nin ilişkilerinin gelişmesi için başta kurduğumuz dernek ve STK’lar aracılığıyla çalışmalarda bulunduk. Halen daha bu görevlerimizi sürdürüyoruz. Birçok etkinliğimiz Makedonya’da devlet başkanı, bakan düzeyinde ses getirdi. Onlar bizi tanırken bizler de geldiğimiz toprakları tanıdık. Makedonya devlet geleneğinde üstün hizmetleri bulunanlara verilen bu vatandaşlığı aldığım için gururluyum. Yetkililere teşekkür ediyorum” dedi.
 
Buluşmada, Yaprak’ı ilk tebrik eden isim ise Başkan Kocaoğlu oldu. Kocaoğlu, Büyükelçi Taşkovski’ye, “Şimdilik veriyoruz ama dernek faaliyetleri ve organizasyonlarında lazım olduğu zaman geri alırız” ifadelerini kullandı,
 

DESTEK İSTEDİLER
 
Öte yandan Makedonya devleti yetkilileri Aziz Kocaoğlu’ndan Üsküp ve Bitola Şehri’nde kurulacak olan olan doğal yaşam parkı için hayvan talebinde bulundu. Avrupa’da sayılı doğal yaşam parklarından biri olan Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nın adının Makedonya’da bilindiği ifade eden yetkililer özellikle her yıl çoğalan hayvanlardan istedi. Başkan Kocaoğlu da yeni kurulacak doğal yaşam parklarına teknik destek dışında hayvan temini yapma sözü verdi. Kocaoğlu, Sasalı’daki yetkililerden hayvan listesini belirlemelerini istedi.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri