Ve Su-57 Suriye'ye yeniden teker koydu

Rusya tarafından geliştirilen ve 5'inci nesil olduğu belirtilen savaş uçağı Su-57, kısa bir sürenin sonrasında yeniden Suriye'deki Hmeymim Hava Üssü'nde görüldü.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Rusya tarafından geliştirilen ve 5'inci nesil olduğu belirtilen savaş uçağı Su-57, kısa bir sürenin sonrasında yeniden Suriye'deki Hmeymim Hava Üssü'nde görüldü.

Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri için Sukhoi firması tarafından geliştirilen ve zaman zaman Suriye'deki gerçek muharebe operasyonlarında test edilen Su-57 çok amaçlı avcı uçakları, yeni testler için yeniden Rusya'nın Suriye'deki hava üssü olan Hmeymim'e intikal ettiler.

Rus basınına göre; Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri, Su-57 ve Su-35 için Suriye’deki gerçek muharebe ortamında kimi testler icra etti. Söz konusu test, Su-57 ile Su-35 savaş uçaklarının beraber görev yapabilmesi için gerekli olan sensör, bilgi ve komuta kontrol sistemlerinin bilgi alışverişi yeteneklerinin doğrulanması faaliyetlerini içeriyordu. Rus kaynaklara göre söz konusu testte, komuta kontrol rolünü Su-57 uçağı üstlendi. Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri'nin, Su-57'yi envantere kabul edebilmesi için söz konusu testlere devam edeceği bilgisi paylaşıldı.

TEST FAALİYETLERİ BAŞLAMAMIŞ DURUMDA

Halihazırda Rusya'da kaç adet Su-57 savaş uçağının görev yaptığı bilgisi paylaşılmazken, görev yapan uçakların prototip uçaklar olduğunu biliniyor. Proje çerçevesinde seri üretim faaliyetleri devam ederken, henüz ilk seri üretim savaş uçağının test faaliyetleri tamamlanmamış durumda.

5'İNCİ NESİL OLMASI BEKLENİYOR

Rus Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-57, hava-hava ve hava-yer yer hedeflerini imha etmek üzere geliştirilmiş çok amaçlı bir avcı uçağıdır. 5'inci nesil savaş uçağı olarak tasarlanan ve bu kapsamda; iç silah istasyonları, RAM boyası ve stealth karakteristikleri gereği sivri tasarımları bulunan Su-57'nin, henüz motorları nedenşiyle 4++ nesil olduğu bilinmekte. Şu ana kadar Suriye’de çeşitli muharebe şartlarında test edilen Su-57'nin, Saturn Izdeliye 30 motorlarına kavuşmasının sonrasında tam manasıyla stealth ve 5'inci nesil olarak nitelendirilebileceği değerlendirilmektedir.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Haziran ayında yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı'nın Sukhoi şirketi ile yaptığı sözleşme çerçevesinde 76 adet Su-57 çok amaçlı avcı uçağı alacağını bildirmişti. Açıklama esnasında, siparişi verilen 76 adet Su-57 jetinin 2028 senesine kadar Rusya Hava Kuvvetlerine teslim edileceği de belirtilmişti.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri