Yahudilerden 150 milyar dolarlık petrol vurgunu!

Dünyayı enerji üzerinden sömüren ABD, petrol karaborsasını da yönetiyor.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Dünya enerji arzını dev enerji şirketleriyle kontrolünde bulunduran ABD’nin, sektördeki hakimiyeti yetmiyormuş gibi petrol karaborsasını da yönettiği belirtiliyor.

"BLACK OIL MARKET"

Yeni Akit'ten Muhammet Kutlu'nun haberine göre; ABD öncülüğündeki emperyalist ülkeler tarafından çeşitli bahanelerle müdahale edilerek terörize edilen bölgelerde “Black oil market” denilen petrol karaborsası oluşuyor. İç savaş, terör gibi nedenlerle petrol satması engellenen ülkelerin petrolü, kayıt dışı bir şekilde, piyasa fiyatlarının onlarca dolar altından işlem görüyor. Bu kayıt dışı petrolü de dünyada Yahudi kökenli iş adamları yönetiyor.

“Terörizmin Finansmanında Enerji” konulu bir rapor hazırlayan TESPAM Başkanı Oğuzhan Akyener, konuya ilişkin Akit’e yaptığı açıklamada, ABD’li Yahudi petrol karaborsacılarının kayıt dışı petrolden yılda ortalama 130-150 milyar dolar kazandığını kaydetti. Bu düzene göre, İran’ın olası bir savaşla istikrarsızlaştırılmasının ardından, bu ülkenin petrolü de tıpkı Irak, Suriye, Nijerya, Libya’da olduğu gibi Yahudi karaborsacıların cebine akacak.

YILDA 150 MİLYAR DOLARLIK VURGUN YAPIYORLAR

“BP Statistical Review of World Energy 2017” isimli rapordaki verilere göre, 2016’daki kayıtlı petrol üretimi günlük 96 milyon varil, yıllık petrol üretiminden doğan gelirin ise 2,1 trilyon civarında olduğunu belirten Oğuzhan Akyener, “Petrol, küresel ekonomide büyük bir öneme ve hacme sahip yegane enerji kaynaklarının başında gelmektedir. Bunun yanı sıra, üretim sonrasında nakil, depolama, satış, damıtma, pazarlama gibi imkanlar açısından da diğer enerji kaynaklarına kıyasla elverişlidir. Bu sürecin neredeyse her aşamasında illegal petrol üretimi, satışı, hırsızlığı gibi girişimler ile kayıt dışı petrol ticareti yapılmaktadır. Bu sayede de terörizmin finansmanı sağlanabilmektedir. Terör istikrarsızlığı, istikrarsızlık kayıt dışı petrol ticaretini getirmektedir. 2015 yılında kayıt dışı petrol ticaret hacminin 133 milyar dolar civarında olduğuna dair tahminler var. Bu hacmin 60 dolar/varil civarında olduğu varsayılan petrol fiyatlarında günlük 6 milyon varil olacağı düşünülürse, bu rakamın kabul edilebilir olduğu da anlaşılacaktır. Petrol fiyatlarının yükseldiği dönemlerde ise bu rakamlar 150 milyar doları aşabilmektedir” dedi.

Türlü yöntemler uygulanıyor

Kayıt dışı petrol ticaretinin çok çeşitli yollarla gerçekleştirildiğini anlatan TESPAM Başkanı Akyener, “Petrol üretimi, resmi bir devlet kuruluşu tarafından işletiliyor olsa dahi, ölçüm istasyonlarına yapılan müdahaleler ile üretildiği ifade edilen hacim üzerinde gerçeği yansıtmayan okumalar neticesinde kayıt dışı petrol üretimi sağlanmaktadır. Örneğin bir sahadan günde 100 bin varil üretim yapılırken, bu hacim 50 bin varil gösterilmekte ve bu fark kayıt dışı üretim olarak, biraz daha makul fiyatlarla ABD’li karaborsacı bankerlere satılmaktadır. Başka bir yöntem ise üretilen petrolün taşınması ve depolanması esnasında çalınmasıdır. Üretilen petrolün nakil süreçlerinde boru hatlarından ya da kara ve deniz taşıma vasıtalarını gasp ile petrol hırsızlığı yapılmaktadır. Petrol tankerlerinin korsanlar tarafından kaçırılarak petrolün kayıt dışı piyasada satılması yöntemi de vardır. Hangi yöntemler kullanılırsa kullanılsın, Amerikalı Yahudi karaborsacılar büyük vurgun yapıyor” dedi.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri