YAZ MEVSİMİ YAKLAŞIYOR, SAHTE PARALARA DİKKAT!

Yaklaşan yaz mevsimi ve buna paralel olarak yerli ve yabancı turist sayısındaki artış ile birlikte, özellikle para değişiminin yoğun olduğu kalabalık tatil yörelerinde, kalpazanların sahte paraları piyasaya sürme faaliyetlerinin arttığını biliyoruz.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest
Kalpazanlar, teknolojinin en son imkanlarını da kullanarak, gerçeğinden ayırt etmekte zorlandığımız sahte paraları piyasaya sürüyorlar.
kalpazan ile ilgili görsel sonucu
Emniyet birimlerinin kalpazanlara yönelik operasyonları, zaman zaman kamuoyu gündemine gelmektedir. Tüketicilerimizin, vatandaşlarımızın ekonomik çıkarlarını korumak, onların yasal açıdan bir yaptırım ile karşı karşıya kalmalarını önlemek amacıyla, bilgilendirmek, bilinçlendirmek istiyoruz.
Mağduriyet yaşamamak için, özellikle 50 TL, 100 TL ve 200 TL değerindeki büyük banknotların sahte olup olmadığını mutlaka kontrol etmekte, daha dikkatli olmakta yarar bulunmaktadır. Uygulamada, özellikle banka ATM cihazlarından çekilen paralarda veya tomar şeklindeki paralarda sahte para ile karşılaşılması, nereden alındığının ispatı açısından sorunlar doğurmaktadır.
 
Sahte Para Nasıl Anlaşılır?
Sahte para konusunda uzman olan kişiler, sahte paraları ayırt etmek için aşağıdaki önerilerde bulunuyorlar.
sahte para nasıl anlaşılır ile ilgili görsel sonucu
-Bunlardan birincisi, banknotlarda yer alan güvenlik özellikleri (Kâğıt Kalitesi, Atatürk Görseli, Emniyet Şeridi, Holografik Şerit, Kabartma Baskısı, Renk Değiştiren Şerit, Bütünleşik Görüntü, Ön ve Arka Yüzde Mikro Yazılar, Ultraviyole ile Görünen Değerler, Görme Engellilere Yönelik Olarak Paranın ön yüzünde, filigranın sol üst kenarında Braille alfabesinden yararlanılarak yazılmış, parmakla dokunulduğunda fark edilebilen noktaların var olup olmadığı) kontrol edilmeli.
-Bir diğer yöntem, gerçek banknotlar ile karşılaştırılarak kontrolü yapılabilir.
 
Sahte Para İle Karşılaşılması Ya Da Şüphelenilmesi Halinde Ne Yapmalıyız?
Uzmanlar sahte para ile karşılaşılması halinde, üzerine yazı, çizik, delme, yırtma vb. müdahalelerde bulunulmamasını öneriyor. Nereden ve kimden alındığına dair tüm bilgilerle birlikte, en yakın Cumhuriyet Başsavcılıklarına veya kolluk kuvvetlerine teslim edilmelidir.
 
Sahte Para Bildirimi Nereye Yapılmalı?
Sahte para ile ilgili bildirimler, 155 Polis İmdat veya 156 Jandarma İhbar hatlarına yapılabilir. Yapılan ihbarların aranan bir kişi veya bir sahtecilik şebekesinin ortaya çıkarılmasında önemli bir katkı sağlayabileceği unutulmamalıdır.
ihbar ile ilgili görsel sonucu
Sahte Parada Ceza Uygulaması…
5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu başta olmak üzere, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nda sahte parayı tedavüle koyan ve bilerek kabul eden kişiler hakkında, çeşitli cezai yaptırımlar öngörülmüştür.
“Parada sahtecilik” başlıklı Türk Ceza Kanunu’nun 197. Maddesi aşağıdaki gibidir.
(1) Memlekette veya yabancı ülkelerde kanunen tedavülde bulunan parayı, sahte olarak üreten, ülkeye sokan, nakleden, muhafaza eden veya tedavüle koyan kişi, iki yıldan oniki yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.
(2) Sahte parayı bilerek kabul eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılır.
(3) Sahteliğini bilmeden kabul ettiği parayı bu niteliğini bilerek tedavüle koyan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Sonuç Olarak;
Yaklaşan yaz mevsimi ve turist sayısındaki artış ile birlikte, piyasaya sürülen sahte para miktarında artış gözlemleniyor. Mevcut yasal düzenlemelerde, sahte parayı piyasaya sürmek veya bilerek kabul etmek suç kapsamında sayılmıştır. 
Elimize sahte para geçtiğinde, genellikle biz de bir başkasına veririz, ben de elimden çıkarırım yaklaşımında oluyoruz. Oysa vatandaşlık görevi açısından, bir sahtecilik şebekesinin ortaya çıkarılması, suçluların yakalanması açısından, yasal mercilere bildirmekte yarar bulunmaktadır. 
Cebimizdeki, cüzdanımızdaki her bir banknot, bizler için çok önemli. Bu nedenle, küçük büyük tutarlı banknot demeden, ekonomik ve yasal çıkarlarımızın korumak açısından, her birimiz daha dikkatli ve sorumlu olmalıyız.
Saygılarımla
 
Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET
lk8080@hotmail.com
 


  
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri