Yeni bir kural daha hayatımıza girdi

Kovid-19'a karşı kontrollü sosyal yaşam dönemini başlatan Türkiye, temasın yoğun bulunduğu işletmelere yönelik yeni kuralları belirledi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Kovid-19'a karşı kontrollü sosyal yaşam dönemini başlatan Türkiye, temasın yoğun bulunduğu işletmelere yönelik yeni kuralları belirledi. Buna göre, evlere gelen tamirciler amacıyla eldiven ve galoş kullanmak mecburiyetinde olacak, müşterisine ev gösterecek emlakçılar ulaşımda taksici kurallarına tabi olacak, kullanımdan dönen kiralık vasıtalar bir gün bekletilmeden yeni müşteriye kiralanamayacak, teşhir ürüne dokunmak yasak olacak.

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs salgını ardından normalleşme sürecinde tamirhanelerden emlakçılara, parfümerilerden mobilya mağazalarına kadar çeşitli iş yerlerine dair çalışma rehberlerini yayımladı. Bilimsel Danışma Kurulu’nun yapmış bulunduğu çalışma ardından yeni dönemde söz konusu işletmelerde Kovid-19’un yayılmasını önlemek amacıyla dikkat edilmesi gerekli olanlar sıralandı.

KOZMETİKTE "DENEMESİZ" DÖNEM

Kozmetik ve parfümerilerde geçerli olacak kurallar şunlar: Mağazalarda ürünler camekanlı bölümlerde teşhir edilecek. Müşterilerin istedikleri ürünler çalışanlar tarafından kasaya getirilecek. Genellikle göz kalemi, rimel, ruj ve allık gibi göz, dudak ve yüze yapılan kozmetik ve makyaj malzemelerinin test ürünleri denenmeyecek. Parfüm, losyon, oje gibi ürünlerin test edilmesi amacıyla mağaza çalışanları yardımcı olacak, ürünlere müşterilerin dokunması engellenecek. Parfümler direkt cilde değil; test kağıtlarına uygulanacak.

CİLT BAKIMINDA PROMOSYONA SON

Mağazalarda ürün tanıtımı amaçlı açılacak stantlar önünde sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak zemin işaretlemeleri yapılacak, promosyon amaçlı cilt bakımı ve makyaj programları yapılmayacak. Alışveriş sepetlerinin elle tutulan kısımları su ve deterjanlı bezle sık sık temizlenecek.

OTO YIKAMADA GİRİŞTE TESLİM

Oto yıkamacılar için uygulanacak kurallar şöyle: Oto yıkama yerlerinin kapalı alanda olması durumunda dış kapıdan içeriye girilmesini önleyecek basit uyarıcı şerit ya da plastik duba gibi bir blokaj materyali konulacak. Oto yıkama girişinde vasıta teslim alınacak. Ödeme amacı dışında bekleme için büro alanına müşteri alınmayacak.

KİRALIK ARACA BİR GÜN BEKLETME

Oto galeri ve araç kiralamaları amacıyla de kurallar belirlendi: Müşterilerden iş yerine tek başlarına girmeleri istenecek. Müşteriler araştırma için vasıtalara binmeden evvel de alkol bazlı el antiseptiği ya da kolonya kullanacak. Müşteriler, iş yeri içerisinde mecbur kalmadıkça yüzeylere dokunmayacak. Müşterilerden teslim alınan kiralık vasıtalar da dezenfekte edilecek ve yine kiralamadan evvel en az bir gün bekletilecek.

EMLAKÇIYA TAKSİCİ KURALI

Emlakçılar için tespit edilen kurallar şunlar: Girişte maskesi olmayanlar için maske bulundurulacak. Emlak ve gayrimenkul danışmanları vasıtayla müşterileri ev, dükkan göstermeye götürürken ticari taksiler gibi tedbir alacaklar.

ELDE ELDİVEN AYAKTA GALOŞ

Elektrik, su, doğal gaz gibi tesisat personeli için şu kurallar geçerli olacak: Her ev için tek kullanımlık eldiven ve galoş giyecek. Eldivenle yüzeylere temastan kaçınılacak. Hizmet sunulan kapalı ortamlarda müşterilerle aynı ortamda bulunulan vakit mümkün olduğunca kısa tutulacak.

TAMİRHANELERDE RANDEVU DÖNEMİ

Oto servis, tamirhane ve lastikçilerdeki kurallar şunlar: Servise verdiği vasıtaların iç kısımları, müşteriye teslim edilmeden evvel dezenfekte edilecek. Ortam havalandırması sık sık yapılacak. Tamirhaneler ise randevu usulü çalışacak. Araçlar tamirhane girişinde teslim alınacak. İş yerinin kapalı alanına müşteri alınmayacak.

AKARYAKIT MARKETLERİNE TEK MÜŞTERİ

Akaryakıt istasyonları için tespit edilen kurallar şunlar: Akaryakıt istasyonlarında bulunan market girişlerinde dezenfektan olacak. Müşteriler markete tek başlarına girecek. Markette ürünler mümkün bulunduğunca cam ya da tezgâh gerisinde korumaya alınacak. Çalışanlar müşteriden para ya da fiş alırken eldiven kullanmayacak.

TEŞHİR ÜRÜNE DOKUNMAK YASAK

Beyaz eşya ve mobilya mağazalarındaki kurallar şöyle: Teşhirdeki ürünlere mümkün olduğu kadar elle temas edilmeyecek. Elle temas edilmesi durumunda ise temas edilen yerler su ve deterjanlı bezle temizlenecek. İş yerindeki dinlenme alanları ve iş yeri tuvalet pencereleri açık tutulacak. Tuvaletlerde tek kullanımlık kağıt havlu olacak. Hava ile el kurutma cihazları çalıştırılmayacak.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri