Yeni Bir Tedavi Yöntemi Buldu!

İngiliz bilim insanları, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) ağır şekilde yaşamış insanlarda yeni bir tedavi protokünü devreye sokuyor.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

İngiliz bilim insanları, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) ağır şekilde yaşamış insanlarda yeni bir tedavi protokünü devreye sokuyor. Ağır Kovid-19 hastalarında bağışıklık sistemindeki "T hücresi" miktarının olması gerekenden daha az olduğu fark edilince, hücre miktarını çoğaltmak amacıyla "Interleukin 7" isimli ilacı klinik deneylerde kullanmaya başladı. Klinik testlerine başlanılan ve ilk olarak ufak bir sepsis hasta grubunda denenen Interleukin 7'nin, kandaki belirli hücreleri arttırdığı gözlendi. Peki T hücresi nedir, bu yeni ilaç nasıl uygulanacak? İşte detaylar...

İngiliz bilim insanları, Kovid-19'u ağır yaşamış hastalarda yeni bir tedavi yönteminin klinik deneylerine başlıyor.

DURUMU AĞIR OLAN HASTALARDA YENİ BİR İLAÇ KULLANILACAK

Durumu ağır olan 60 Kovid-19 hastasından alından kan örneklerinde, bağışıklık hücresi olarak tanınan T hücresi miktarının dramatik düzeylere indiği tespit edildi. Bilim insanları, virüsün etkisiyle azaldığı düşünülen T hücre miktarını çoğaltmak amacıyla interleukin 7 isimli ilacı klinik deneylerde kullanmayı değerlendiriyor.

Bu deneyler, Londra'daki King's College, Francis Enstitüsü, St. Thomas Hastanesi ve Crick Enstitüsü'nden bilim insanlarının ortak çalışmasıyla gerçekleştirilecek.

"VİRÜS BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDEKİ 'T HÜCRESİNİ' SÜRPRİZ BİR ŞEKİLDE AZALTIYOR"

Crick Enstitüsü'nden Prof. Adrian Hayday, bağışıklık hücrelerinde meydana çıkan bu durumun "büyük bir sürpriz" olduğunu vurgularken, "Bu hücreler bizi korumaya çalışıyorlar ama virüs bir şekilde bu hücrelerin altındaki halıyı çekiyor ve sayıları mühim ölçüde azalıyor" şeklinde konuştu.

YETİŞKİN BİR İNSANDA 4 BİNE YAKIN T HÜCRESİ VAR

Yetişkin bir insanın kanında bir mikrolitrede 2 bin ile 4 bin arası T lenfosit hücresi bulunuyor.

BAZI HASTALARDA BU RAKAM 200'LERE KADAR DÜŞTÜ

Test yapılan Kovid-19 hastalarında ise bu sayının, 200 ile 1200 seviyelerine düştüğü görüldü.

HASTALIĞIN SEYRİ ÖLÇÜLEBİLECEK

Araştırmacılar bulguların, parmak ucundan alınan kan örneğiyle yapılacak testlerle T hücre miktarının ölçülebileceğini ve bu sayede hastalığın seyrinin öngörülebileceğini düşünüyor.

Bu testlerle, bağışıklık hücresindeki azalmayı durduracak hatta tersine çevirebilecek tedavilerin de devreye sokulabileceği belirtiliyor.

HARİ: HASTALAR İYİLEŞMEYE BAŞLAYINCA T HÜCRESİ SAYISI DA ARTIYOR

St Thomas Hastanesi'nden yoğun bakım danışmanı Manu Shankar-Hari'nin verilen bilgiye göre, yoğun bakıma alınan hastaların yüzde 70'inin kanında mikrolitreye düşen T hücresi sayısı 400-800 arasında değişiyor. Hastalar iyileşmeye başladığında T hücresi sayısı da artma eğilimine geçiyor.

İLK SONUÇLAR: KANDAKİ HÜCRE SAYISI ARTTI

İlk olarak ufak bir sepsis hasta grubunda denenen Interleukin 7'nin, kandaki belirli hücreleri artırdığı gözlendi.

Kovid-19 hastalarına uygulanacak ilk klinik denemede, ilaç üç günden uzun bir süre yoğun bakımda yatan ve lenfosit değerleri düşük olan hastalara verilecek.

"BU VİRÜS GÖRÜLMEMİŞ BİR ŞEY YAPIYOR"

Shankar-Hari, lenfositleri artırarak viral enfeksiyonu temizlemeyi umduklarını söylerken, "Yoğun bakım uzmanı olarak, destek tedavisi alanlardan tutun da durumu aşırı derecede kötü olanlara kadar çoğu hastayla ilgilendim. Bu hastalığın direkt olarak bir tedavisi yok. Bu yüzden, klinik deney bağlamında gelişme kaydedilecek bu tür tedaviler İngiltere'deki yoğun bakım hekimleri için oldukça ümit verici" diye konuştu.

"BİLİM İNSANLARININ İŞİNE YARAYACAK DAHA FAZLA BİLGİ ELDE EDİLEBİLİR"

Prof. Hayday ise araştırmanın, virüsün bağışıklık sistemiyle etkileşimi ile ilgili bilim insanlarının işine yarayacak daha çok bilgi sağlayabileceğini söyledi: "Virüs dünyayı tümüyle değiştirdi, değişik bir virüs. Emsalsiz. T hücre sistemini neden allak bullak ettiğini tam olarak bilmiyoruz. Bu virüs görülmemiş bir şey yapıyor"
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri