"Yeniden seçim" ihtimali İmamoğlu'nu korkuttu!

CHP'nin İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, şaibeler nedeniyle İstanbul seçiminin tekrarlanması ihtimali hakkında, "Hazırlıklıyız tabii. Ama bunları düşünmek bile istemiyorum." dedi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
# asdfafds

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine, usulsüzlük damga vurmuştu.

AK Partili Binali Yıldırım'ın mazbatada yüzden fazla oy almasına rağmen sisteme sıfır veya 1 olarak işlenmesi, CHP'lilerin aradaki farkı kapatmasına, hatta öne geçmelerine neden oldu. Bu skandal, AK Parti'nin seçim sonuçlarına itiraz ederek oyların yeniden sayılmasını istemesine neden olurken, seçimin tekrarlanabileceği de gündeme geldi. 

Bu süreçte, Sözcü'den Özlem Gürses'e konuşan CHP'li Ekrem İmamoğlu, "Her senaryoya hazırlıklı mısınız? Mesela ‘Yeniden seçim' derlerse…" sorusuna, şu cevabı verdi:

"Hazırlıklıyız tabii. Ama bunları düşünmek bile istemiyorum. Biz burada toplumsal menfaatimizi, milli menfaatimizi düşünüyoruz. Konuştuğumuz her şeyin Türkiye'de açacağı yaraları uluslararası platformda tamir etmemiz çok güçleşir. Türkiye'nin 145 senelik bir demokrasi serüveni var, Tanzimat'tan bu yana… Böyle bir demokrasiyi yaşayan Türkiye, bir anda bunu yok sayıp akıl almaz kararlarla bütün emekleri heba edemez. Demokrasinin yok sayıldığı, 'kazanana kadar seçim yapalım' anlayışı ile Türkiye'ye büyük yaralar açarlar. Benim savunduğum şey 'Ekrem İmamoğlu seçimi kazansın'dan çok öte. Milli menfaatlerimizi, demokrasi sürecimizi koruma adına bir mücadeledir bu." 

İmamoğlu'nun "tanzimattan bu yana devam eden demokrasi" ilkesini savunduğu halde Binali Yıldırım'a verilen oyların uçup gitmesini görmezden gelmesi, işine geldiği için de bu anti demokratik eylemin açığa çıkarılmasını istememesi dikkat çekti.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri