YEREL SEÇİMLER YAKLAŞIRKEN

Belediye başkan adayları, yaklaşan yerel seçimler nedeniyle, kendi tanıtımlarını yapmaya, oy istemeye başladılar. Bu arada, muhtar adayları da iddialı bir şekilde seçim çalışmalarını yürütüyorlar.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest
Cadde ve sokaklarda, kağıt veya bez pankart ve afişlerin, önceki yıllara nazaran fazla olmamasını, olumlu bir gelişme olarak değerlendirmek gerekir.
Buna öncülük eden partileri kutluyorum. Bunda, çevreye olan duyarlılığın artması ile internet (özellikle sosyal medya) ve televizyon üzerinden yapılan tanıtımların ön plana çıkmasının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, halkın içinde olmak, seçmenler ile yüz yüze temas kurmak, artık daha çok kabul görüyor. Umarım, bangır bangır müzik çalmaktan vazgeçilerek, seçim arabalarının ve seçim ofislerinin ses düzeyleri konusunda da aynı hassasiyet gösterilir. 
İlan edilen başkan adaylarının profillerine genel olarak baktığımızda, ilk kez aday olan yeni yüzler, yeni kişiler var olduğu gibi, daha önce aynı görevi yapmış ya da çok kez aday olmuş kişileri de görebiliyoruz. Bazen, “Yine mi aday” “Ne hizmet yaptı ki” ya da “Bu nasıl bir hırs” veya “Kazanamayacağını bile bile aday olmuş” dediğimiz kişilerle karşılaşıyoruz. Kendi açımdan, bu kişilerin medeni cesaretlerini bazen hayranlıkla, bazen de şaşkınlıkla izliyorum.
Seçimlerin bir de ekonomik boyutu var. Yani, seçim harcamaları, başkan seçilme maliyeti. Bu harcamalar, adaylar açısından bir maliyet unsuru olurken, bir başkaları açısından da bir gelir kapısı (hatta gelirin yeniden dağıtımı) olabilmektedir. Şahsi olarak, seçimler sona erdikten sonra, seçimlerde şu kadar para harcadım veya şu kadar masrafım oldu diyen bir adayı hatırlamıyorum. 
Şeffaflık ve hesap verilebilmek açısından, seçim harcamalarının toplum ile şeffaf bir şekilde paylaşılması, hem demokrasimizi güçlendirecek, hem de adaylara olan güveni artıracaktır.
Önümüzdeki günlerde propaganda faaliyetlerinin artması ile birlikte, adayları daha yakından tanıyıp, proje ve vaatlerini daha iyi dinleme, anlama fırsatı bulacağımızı umuyorum. Yaşadığımız şehirlerin sorunlarını çözecek, şehirlerimizi daha yaşanabilir hale getirecek projeleri, hep birlikte bekliyoruz.
Öte yandan, toplumda bir yerel seçim havasının var olduğunu söylemek, henüz çok zor. Şimdilik, bir yerel seçimden ziyade, bir genel seçim havasındayız. Genel ekonomi, iç siyaset, dış siyaset, parti içi çekişmeler ile parti genel başkanlarının açıklamaları ön planda.
Kendi reklamlarını yapmak dışında, halka hizmet, şehre hizmet gayesi ile yola çıkan tüm başkan adaylarını kutluyor, başarılar diliyorum. Önümüzdeki günlerde, cadde ve sokaklar ile meydanlar daha da hareketlenecek, oy isteyen genel başkanlar ve başkan adayları ön plana çıkacaktır. Ancak, her zaman olduğu gibi sonunda son sözü yine SEÇMEN söyleyecektir.
Yaşadığımız şehre en iyi hizmeti getirecek, şehirlerimizi en iyi şekilde yönetecek belediye başkanlarını, meclis üyelerini ve muhtarları seçebilmemiz temennisiyle, saygı ve sevgilerimle.
Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET
lk8080@hotmail.com
 


  
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri