Yerel yönetimde yeni yüzlere ihtiyaç var

Yerel seçimler yaklaşıyor siyasi arenada bir hareketlenme gün geçtikçe alevlenmekte aday adayları biri peşi ardına aday adaylıklarını heyecanla açıklamaktadırlar.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Aday adayları gerek ulusal basında gerekse yerel basında ön plana çıkma atılımı içerisinde yerel ve ulusal basına daha önce göstermedikleri ilgi alakayı dört köşe dönerek yaranma yarışına girmiş olmalarının acınası hallerini vatandaş olarak gözlemlemenin hem burukluğunu hem de telaşını yaşamanın endişesi içerisinde seyri sefer yolculuğunun güvertesinde izlemenin kaygısıyla içimizden “Mevla’m neylerse, güzel eyler.” Bekle ve gör.”

Demekten başka, yüzlerce yıl öncesi Ataların tarihsel süreç içerisinde damıtarak günümüze kadar gelen özlü sözlerin engin kavramları hafızamızdan bir bir adeta film şeridi gibi geçmekte acı ve endişe ile aday adaylarının hislerini okumanın verdiği garip garabet duygularını taşıma endişesinden kendimizi kurtaramıyoruz.

 

Bize düşen söz; İnşallah gelenler gidenleri aratmaz.

Ülkenin bugüne kadar kalkınamayışının temelinde ehliyetsiz ve liyakatsiz yöneticilerin siyasi partilerde içi başka dışı başka gizlemişliğinin becerisini göstermelerinden, yanardönerliliği kesintisiz güç kaynağıyla takviyelerini devamlı güncellemelerinden liderlerin önüne kale surları gibi set çekmesini becerebilenlerin çokluğunun maharetli olmalarından dolayıdır ki, Ülkenin Dünya ülkeleri arasındaki kalkınmanın, gelişme şeridinin arkasına düşürülmüştür.

 

Ne zaman ehil yöneticiler gelse, ülke için gelişme hamlelerini bir bir hayata geçirmeye çalıştıklarından gizli bir el dediğimiz eller devreye girerek her türlü ekonomik, psikolojik propaganda baskılarını devreye sokarak ülkenin kalkınmasının önünü darbelerle kesintiye uğratmayı başarmışlardır. Türkiye’yi Dünya klasmanında gelişen ülkeler maraton koşusunun şerit dışarısına itmeye çalışma becerisini kendilerinde yetenek oluşturmuşlardır.

 

Söz konusu getirimsel çıkar oluşturma yetenek alışkanlıklarını bugünde uygulamaya koyma gayretlerini taşısalar da başaramayacaklardır.

Şehirlerin kalkınması yerel yöneticilerin uzak görüşlülük sahibi nitelikli olmalarına dayanır. Cebini seven yerel yöneticiler değil, ülkesini seven yerel yöneticilerden geçer. Partilerin başarısı yerel yönetimlere atayacakları nitelikli toplumca kabul görmüş dürüstlüğüne ve çalışkanlığına inanılmış, sözüne özüne güvenilmiş, cebini doldurmaya değil, kendini ve çevresini, hısım akrabasını zenginleştirmeye değil, yönetimine talip olduğu beldeyi, ilçeyi, şehri, köyü zenginleştirmek için önce Hak için sonra halk için gecesini gündüzüne katabilecek dürüst yöneticilerin çokluğu ile olacaktır. Bu tür yöneticiler hem partilerin başarısının devamını sağlayacaklar hem önce bulundukları şehri sonra ise tümü bir ülkeyi kalkındıracaktır.

 

Durum şu ki kedini yenilemesini bilen, yeni nitelikli adaylara yer veren siyasi partilerin başarı şansı daha yüksek gözüktüğünün işaretleri toplumda kabul bulunmuşluğunun işaretinin belirtileri görünmektedir.

Alışılmış yüzlerin devamlı bulunmaz Hint kumaşı gibi kendini kamuoyuna lanse ederek    parti içi lobi çalışmalarına güvenip listelerde yer almayı uman eskiyen başarısız yerel yöneticileri ise tasfiye etmekte zorlanan teşkilatlar ise zorlanacak gibi..

Yerel yönetimde yeni yüzlere, cep için değil, hak için, halk için ve de parti için çalışan amatör yerel yönetici adaylarına ihtiyaç var. Takdir liderlerin.

 

Neşat YALÇIN / CAFESİYASET

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri