Yerel yönetimlerde adam kayırmacılığına son verilmelidir

Demokrasi bir Devletin ana taşıyıcı unsurlarının en önemli temel dayanağıdır. Demokrasisi olmayan Devletlerin yaşam ömürler ininde kısalığını tarih göstermiştir.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Demokrasilerde din ve vicdan hürriyetinin yanında düşünce çeşitliliğindeki hürriyet ise bir ülkenin gelişimine bireyler tarafından en önemli katkı sağlayan tetikleyici güçler zenginliğidir.

Ülkelerin kalkınmasının temel etmenlerinden biride hiç şüphesiz seçme ve seçilme hakkı. Seçenin, seçilenden isteği Devlet düzenini ve Devletin hak hukukunu yasalar ölçüsünde korumak, kollamak ve yasalara uygun çalışmalar yapmaktır.

Devletin sunduğu imkanları vatandaşına adil bir dağılımla, sosyal Devlet korumacılığını vatandaşa eşit şartlarda paylaştırmak ve yararlanma imkanını sağlamaktadır.

Seçilen seçildiği zaman hep bana rap bana derse hem Allah katında af olmaz. Ne de kul katında bir dahaki seçim döneminde eskiden tahta sandıklardı, şimdi ise plastik sandığa gömülür gider.

Seçilen şunu iyi bilmelidir ki, Türk seçmeni bundan 30 yıl önceki seçmen değil.

 Vatandaş yerel seçimlerde sandığa giderken kimin daha iyi çalışacağına kendi bakış açısına göre değerlendirerek oy kullanmaktadır.

Seçtiği yerel yönetim Başkanının eşine dostuna iş yaratsın, rant yaratsın diye seçmiyor.

Eğer seçmeni çıkar karşılığı gibi görürse, sanırım ilerleyen zamanlarda sandığa gidecek seçmen bulunmaz.

Söz konusu yerel yönetimlerdeki yasal boşluklardan faydalanarak, eşini dostunu, kardeşini, kendini, müdür, özel kalem müdürü gibi makamlara aşiret reisliği mantığıyla akrabayı tarikatı doldurursa, kabilecilik ve günümüz söylemiyle aile şirketi gibi rab bana hep bana mantığıyla vatandaşın demokrasiye ve sandığa bakışı olumsuz yönde değişir.

Devlet bir an önce yerel yönetim yasasındaki kanun ları kısa zamanda gözden geçirip eksikleri tamamlaması ve yeni yasaları ivedilikle günün şartlarına göre çıkarmalıdır.

Bütün Devlet kademelerine alınan personeller gibi, yerel yönetimlere alınacak olan personellerde sınavla alınarak, liyakate göre personel alımı seçimi yapılırsa, Devletin adaleti vatandaşın vicdanında sorgulatılmamış olunur.

Neşat YALÇIN / CAFESİYASET

nesatyalcin@gmail.com

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri