Yeşil elma görünce aklıma...

CAFESİYASET yazarı Filiz Akgün'ün kaleminden...Çocuk ‘’Anne bakteriler beni yiyor’’ diye ağlayarak uyanmış. Hep şu oksimoron reklamlar yüzünden..

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET

Komşunun çocuğu gece yarısı ‘’Anne bakteriler beni yiyor’’ diye ağlayarak uyanmış.  Annesi  ‘’Filiz Hanım hep şu oksimoron reklamlar yüzünden..!’’ dedi..

Ya  yemek sırasında  ‘kanlı kanlı’  lavaboya tüküren adama ne demeli, insanı hayattan soğutur..

Sakız, şampuan, cilt, sigorta ve araba reklamları kadar saçma sapan reklamlar daha yok. Hele diş macunu reklamları, onlarda elmadan soğuttu.!

Bıktım artık diş doktorlarının önermesinden 40 yıldır aynı doktorlar,  aynı meyve,  aynı samimiyetsiz gülüş ve olmayacak beyazlık ..

Manavda yeşil elma görünce niye aklıma kanayan diş geliyor midem bulanıyor, hep bu ‘’kemiksiz’’ diş macunu reklam senaryolarından.. Sıkıyorsa elma şekeri ısırın...

Niye adamları yoldan çevirip dişlerine bakılıyor, niye hep yabancı kılıklı adamlar oynuyor, gargarayla ağız mı temzilenir, fırça nasıl olurda dişi sarar diş tek başına mı takılyor orada..? Daha bi sürü yanıltıcı bilgi..!

*

Diş fırçalamayı zaman kaybı gören çocuklardan biri de benim kızım..

Dişlerini günde 3 kez fırçalamalısın dediğimde;  ‘’Reklamlarda diş macunu 24 saat koruma sağlıyor diyor, hanginiz doğruyu söylüyor anne..?’’

!!!..

*

Peki siz;  hiç Azeri kanalında diş macunu reklamı izlediniz mi, bayılıyorum..

‘’Kürpelerin tişlerini ipanaylan türtükleyin..’’

Bi kaç reklam daha mesela;

‘’Kepınızın melumıdır selilit avratları dehsete düşirır..’’  Selülit kremi reklamından..
‘’Bir sormacam var balalar, haydi gaptır gaptır, çayda gamaltıya gatar, dimeli nidir nidir.. ’’ Bu da  ETİ reklamı..

*

İnsanlık tarihindeki ilk diş macunu eski Mısırlılar tarafından bulunmuş.

Mısırlılar, milattan önce 2000 yıllarında öğütülmüş sünger taşlarını ve sirkeyi karıştırarak ağızlarında çalkalıyorlardı, dişlerini fırçalamak için de bazen dal parçalarını kullanıyorlardı..

Eskiden dişler nasıl temzileniyordu..?

Antik Mısır ve eski çağlarda elde edilen bulgularda  tuz ve biber gibi bileşenlerden oluşan bilinen en eski diş macunu tarifi yer alıyor.

Denemek isteyenler için tarif şu şekilde: 

Bir dirhem kayatuzu, 2 dirhem nane, bir dirhem kurutulmuş iris çiçeği ve 20 tutam biber ezilerek birbiriyle karıştırılacak..

Siyah dişler için;

İç kabuğu tamamen temzilenmiş yeşil ceviz kabuklarını alın ve dişinizi günde 3 defa ovun, iyice ovulduklarında, ağzınızı ılık şarap ve isteğe bağlı olarak tuzla yıkayın..

***

Oksimoron: birbiriyle çelişen ya da tamamen zıt iki kavramın bir arada kullanılmasıyla oluşan ifadelere denilir..

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET

 HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri