Yüzde 100 yerli olarak üretildi

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdürü İzzet Alagöz, Keban Hidroelektrik Santrali’nde (HES),yüzde 100 yerli jeneratör testlerinin tamamlanarak başarı ile devreye alındığını bildirdi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdürü İzzet Alagöz, Keban Hidroelektrik Santrali’nde (HES), yüzde 100 yerli jeneratör testlerinin tamamlanarak başarı ile devreye alındığını bildirdi. Alagöz, "Kolayı tercih edip ihale çözümü de aramadık. İçimizde kanayan yara olan yerli mühendisliğin bir yerde kendini göstermesi gerekliliğini düşündük. Bu duygularla 'Jeneratörü kendimiz yapalım' dedik" şeklinde konuştu.

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdürü İzzet Alagöz, Keban Hidroelektrik Santrali’nde (HES), yüzde 100 yerli jeneratör testlerinin tamamlanarak başarı ile devreye alındığını açıkladı.

TAMAMEN YERLİ ÜRETİM

Alagöz, yaptığı açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in Türkiye’nin yalnızca hidroelektrik santrallerden imal edilen elektrik amacıyla kullanılan jeneratörlerin de yüzde 100 yerli ve milli imkanlarla üretebilir aşamaya gelmesi hedefini hatırlatarak, EÜAŞ'ın Keban Barajı için yüzde yüz yerli ve milli 160 megavat gücündeki dev jeneratörü tamamiyle kendisinin ürettiğini belirtti.

Halihazırda iki yerli jeneratörün devreye girdiğini altını çizen Alagöz, "24 saat çalışıyor. Böyle kritik bir jeneratörü üretmek kolay olmadı ama sonucunda başardık. Bu tecrübemizi alakalı kamuoyu ile paylaşmaya hazırız. Bize güvenen ve desteğini esirgemeyen Bakanımız Sayın Dönmez'i mahçup etmedik. Allah'a hamd olsun." ifadelerini kullandı.

Alagöz, Keban Barajı amacıyla jeneratör üretmenin enerji alanındaki mühim projelerden olduğunu belirterek, şu şekilde devam etti:

"Türkiye'deki elektrik üretiminin öyküsünün ilk başladığı ve üçüncü büyük santralimiz olan Keban, aynı zamanda Fırat Nehri'nin ana kolu üzerindeki ilk hidroelektrik santralidir. Keban Barajı'nın 8 ünitesi var. Barajın üstüne kurulduğu Fırat, Türkiye'nin su ihtiyacının aşağı yukarı yüzde 40'ını karşılıyor. Ülkemizde su ve elektrik deyince ilk akla gelen yer Fırat nehridir. EÜAŞ'ın hidroelektrik üretim kısmının aşağı yukarı yüzde 60 kadarını Fırat'tan üretiyoruz. Türkiye'de yerli ve milli üretime devreye veriyoruz. Ben yıllardır yerli üretimle alakalı toplantılar düzenliyorum ve her toplantıda bunu vurguluyorum. 19 ay evvel bu kurumda görevlendirildim. Keban barajından bırakılan su, tarım, içme suyu ve elektrik üretimi amacıyla çok mühim. Böylesi mühim bir santralde yerli jeneratörleri üretme fikri, kıymetli Genel Müdür Nevzat Şatıroğlu döneminde alınan bir karardı. Fakat çok ciddi ve iddialı bir karar olduğunu ifade etmeliyim. Çünkü Türkiye'nin en kritik noktasındaki bu baraj hata kabul etmez. Bu yüzden hata yapma lüksümüz yoktu."

ÜRETİME SIFIRDAN BAŞLADIK

Bu denli büyük bir jeneratörle alakalı ülkede yeterli tecrübenin olmadığını dile getiren Alagöz, yüksek fiyat veren yabancı firmalarının da kendilerinin tercih etmediğini ve üretime sıfırdan başladıklarını söyledi.

Alagöz, bu jeneratörü üretmenin kolay olmadığını vurgulayarak, kendisi vazifeye geldiği zaman mühendislik çalışmalarının sona ermiş olduğunu ve montaj aşamasına gelindiğini anlattı.

Sonrasında devreye alma safhasında istenilen sonuca ulaşılamadığını açıklayan Alagöz, "Jeneratör üretimine, tersine mühendislik ile başlayınca tasarımından kaynaklanan sorunlar tespit ettik. Kendi mühendisliğimizi kullanmak mecburiyetinde kaldık. Ama yılmadık. Kolayı tercih edip, ihale çözümü de aramadık. İçimizde kanayan yara olan yerli mühendisliğin bir yerde kendini göstermesi gerekliliğini düşündük. Bu duygularla 'Jeneratörü kendimiz yapalım' dedik. Bu jeneratör tamamiyle EÜAŞ çalışanlarıyla hiçbir destek almadan yaptığımız bir jeneratör oldu." diye konuştu.

İKİNCİ JENERATÖRDE VERİMLİLİĞİ YÜZDE 10 ARTIRDIK

Yeniden mühendisliği gözden geçirip tüm hesapların yapıldığını kaydeden Alagöz, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Daire başkanlarıyla iş bölümü yaptık. Tatil bayram demedik, uluslararası standartlarda tasarım, üretim ve test protokollerini inceledik. Her şeyi tekrardan öğrendiğimiz bu projeyi sonlandırdıktan sonra, birinci türbin jeneratörünü devreye aldık. Aşırı öz güvenden değil, gerçekleştirme mecburiyetinde olduğumuz, inandığımız amacıyla başardık. Bu tecrübemizle ikinci türbin jeneratörünü de yapmaya karar verdik. Birinciye harcadığımız 16 aylık süreden sonra, ikinci jeneratörü yalnızca 4 ay gibi kısa bir sürede ürettik. 22 Mart'ta büyük bir coşku ile devreye almayı başardık. Hatta ikinci jeneratörde verimliliği yüzde 10 arttırdık. Biz tüm bilgi, yetenek ve birikimimizi kayıt altına aldık. Bunları tüm ülkeyle paylaşmaya hazırız. Güzel ülkemize armağan olsun."
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri